Медия без
политическа реклама

Битката между Фандъкова и Манолова раздели и социолозите

04 Окт. 2019ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Илияна Кирилова
Йорданка Фандъкова

По-малко от месец преди изборите социолозите започнаха видимо да се разминават в своите оценки за предстоящата изборна битка в София. Несъответствията засягат както шансовете на кандидатите за кмет на столицата, така и на листите на отделните партии и коалиции за Столичния общински съвет.

В сряда бяха обявени две социологически проучвания по темата. Първото е на „Маркет линкс“, което е направено по поръчка на bTV. Проведено е сред 500 лица над 18 години в София в периода 23-28 септември по метода на прякото лично интервю. Второто е на Центъра за анализи и маркетинг (ЦАМ). Анкетирани са 1007 пълнолетни граждани на Столичната община в периода 20-30 септември чрез пряко стандартизирано интервю.

И двете агенции твърдят, че 57% от столичани заявяват готовност да пуснат бюлетина на изборите. След това започват разминаванията. Според „Маркет линкс“ 5.8% са категорични, че няма да отидат до урните, а 12% все още не са решили дали да го направят или не. Проучването на ЦАМ пък сочи, че 17.2% отказват да гласуват, а 15.4 на сто не са взели решение.

Сред кандидатите за кметското място „Маркет линкс“ дава предимство на издигнатата от инициативен комитет Мая Манолова, за която биха гласували 27.4 на сто от запитаните. Следва я Йорданка Фандъкова от коалицията ГЕРБ/СДС с 25.8%. Трети е претендентът на „Демократична България“ Борислав Игнатов с 10.9 на сто. Борис Бонев от гражданското сдружение „Спаси България“ остава четвърти с 4.4%, а евродепутатът от ВМРО Ангел Джамбазки взема едва 2.2 на сто.

Обърната е картината, представена от ЦАМ, в чието проучване водач е Фандъкова с подкрепата на 43.2% от желаещите да гласуват. Манолова остава втора с 39.2%, а Борислав Игнатов получава едва 5.1%. Според центъра кандидатът на ГЕРБ и СДС би спечелила и на балотаж с 47.1% срещу 42.4% за бившия омбудсман. В тяхното изследване на първи тур Джамбазки би станал четвърти с 4 на сто, следван от Бонев с 1.4 на сто.

Различно изглеждат числата и по отношение на подкрепата за партиите и коалициите, сражаващи се в София. От „Маркет линкс“ твърдят, че 25.7% биха подкрепили листата на ГЕРБ, 14.8% - на БСП, следвана от „Демократична България“ с 10.5% и ВМРО с 3.7%. Според ЦАМ коалицията ГЕРБ/СДС води с 38.7 на сто, а БСП взема 29.7 на сто. Следващите две места заемат отново „Демократична България“ (7.9%) и ВМРО (4.4%).

ПРОМЕНИ

От Центъра за анализи и маркетинг са потърсили мнението на гражданите и за това как се е променила София през последните години (без да уточняват конкретен период). 19.9 на сто смятат, че столицата се е изменила към по-добро, а 31.6 на сто - по-скоро към по-добро. Няма съществена промяна според 31.9%. По-скоро към по-лошо е оценката на 11.9% от анкетираните. Само 2.7% са категорични в негативната си оценка, че нещата са са изменили към по-лошо.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?