За първи път Столичният общински съвет заедно с неправителствени организации приеха план за възстановяване на чешмите. Причината - едва 12% от чешмите в София работят напълно, а близо 40% са в неизправност.
В София има общо 254 чешми. От тях с пълен капацитет работят 30. 96 са абсолютно негодни, а 28 са за основен ремонт. "Чешмите са мръсни и занемарени. Много често не работят и не може да се разчита на тях. Липсва единен стандарт как да изглеждат чешмите. Много често липсва преливник за животни", коментира пред Нова тв Симона Стилиянова, създател на "Чешмите в България".
Каузата за работещи чешми за нея е лична. Стилиянова е създател на картата "Чешмите в България" и на платформа за намаляване на отпадъци чрез рециклиране. "Самата аз през 2018 г. започнах да намалявам отпадъците си, да търся начини. Купих си бутилка за многократна употреба и водата ми свърши за около 30 минути, при което се огледах и си казах: „Всъщност няма как да напълня бутилката си”", разказва Стилиянова.
"През годините никога не е имало цялостен подход. Досега не е имало следене на ситуацията, обобщение на информацията", твърди общинският съветник Цветелина Симеонова-Заркин, ПП-ДБ. "Пропуските са свързани с начина, по който са се поддържали тези чешми. Всъщност най-големите пропуски са може би в обсега на районните кметове и затова решихме да има един координатор", подчертава и Анна Стойкова, общински съветник от ГЕРБ.
Столичният план за възстановяване на чешмите включва създаване на дигитален регистър с информация за локацията и статуса, както и ще бъде формиран координатор "Градски чешми". Намерението е той да поддържа дигиталния регистър, да изготвя справки два пъти месечно, да осигурява техника и обучен персонал за редовно почистване.
В момента чешмите в столицата са разпределени неравномерно. В район "Средец" има 22 чешми, а в "Красна поляна" и "Подуяне" нямат нито една регистрирана чешма. Гъсто населени райони, като "Люлин", "Дружба", "Овча купел" и "Младост", имат недостатъчен брой, където обаче се планира строителство на нови.