След синдикатите работодателите също поставиха ултиматум на правителството за болничните. Тази седмица Борисов спря идеята за неплатен първи ден от отпуска по болест, след като синдикатите заплашиха със стачка, вкл. и на учителите. Сега асоциацията на работодателските организации обяви, че няма да влиза в тристранка, докато в нея не се внесе за обсъждане прехвърлянето на първите три дни от болничния към НОИ. Организациите се обединяват около това искане, въпреки че досега защитаваха различни позиции.
Асоциацията излиза с няколко предложения за решаване на проблема с фалшивите болнични, сред които отново има и такива, които ще посегнат на осигурителните права на добросъвестни граждани. Оттам настояват изплащането на всички краткосрочни обезщетения и пенсии за осигурителен стаж да се обвърже с изплатените осигурителни вноски. Сега гражданите са защитени от некоректни работодатели с правилото, че получават права при начислени осигуровки, дори те да не са реално платени. Противното означава да бъдат наказани, без да имат вина. Тази възможност обаче се ползва от "фабрики за бременни и болни", които начисляват високи осигуровки, без да ги плащат, след което източват обезщетения от НОИ. Засичането на такива измами би следвало да е обект на засилен контрол, а не покрай некоректните отново да бъдат наказани добросъвестните, както предлага бизнесът.
Социалният министър Бисер Петков тези дни също поднови своите предложения за промени в болничния. Той предлага работодателите да плащат до 15 дни от временната неработоспособност през една календарна година - режим, съществувал до 2006 г. Друга възможна мярка според него е да се върне максималният срок на болничния лист, издаван от личния лекар, от 14 на 7 дни.
КОНСТРУКТИВНО
Работодателите настояват да се въведе адекватна оценка на риска, която да открои злоупотребите по общини, икономически дейности, длъжности, възрастови групи. Друго тяхно предложение е службите по трудова медицина да правят заверка на издадените болнични за определени заболявания по искане на работодателя.