Близо 6 хиляди новоизбрани общински съветници трябва да бъдат проверени от антикорупционната комисия (КПКОНПИ). Въпреки че управляващите имаха намерението съветниците да отпаднат от закона, за да се облекчи работата на комисията, те останаха и сега огромният брой декларации за имущественото им състояние ще бъдат проучени.
В същото време през миналата седмица парламентът започна процедурата за избор на нов шеф на КПКОНПИ, след като преди повече от три месеца Пламен Георгиев хвърли оставка покрай скандала "Апартаментгейт". Политическите договорки за наследника обаче ще се окажат трудни, тъй като няма много желаещи да заемат председателския пост.
"Комисията има доста работа. Апелирам към политическите сили, народните представители и към институциите да подават номинации. Колкото повече номинации има, толкова по-голяма е вероятността подборът да е качествен", коментира пред в. "Сега" Борис Ячев (НФСБ), председател на ресорната парламентарна комисия. Той призна, че да си начело на КПКОНПИ, е "изключително отговорно", а комисията е "натоварена с голямо обществено очакване" и не всеки би се съгласил да я оглави.
Ячев припомни, че въпреки опитите на мнозинството в НС да променят условията и председателят да не е с юридическо образование, това не се е случило. "Имаше хипотези, за да се нагаждаме спрямо определено лице, и пр. Ясно е, че трябва да бъде юрист. Дали ще е на свободна практика, или от съдебната система, нямам представа, но при всички случаи час по-скоро, може би до края на ноември, трябва да приключи процедурата, защото има затруднения в работата на комисията", каза още Ячев. Според него предстоят и нови важни решения, които се налага да бъдат обсъдени и взети от по-широк кръг, тоест да има шеф на КПКОНПИ.
Приетите от депутатите в сряда изисквания предвиждат всеки от кандидатите за шеф на антикорупционната комисия да премине през проверка за принадлежност към разузнавателните служби на Българската народна армия и Държавна сигурност.
В противовес с логиката и миналите неуспехи с ръководството на органа никой от новите номинирани няма да бъде предварително проверен за конфликт на интереси и имущество. Предложението беше обсъдено в парламентарната комисия преди около месец, но беше отхвърлено. Новият председател ще подаде цялостна имуществена декларация едва след като е избран да ръководи комисията, а проверката ще бъде извършена от подчинените му в органа.
ПРОБЛЕМИ
Според експерти скандалът с бившия шеф Пламен Георгиев и огромната му недекларирана тераса може да се повтори отново предвид липсата на възможност следващият председател на КПКОНПИ да бъде проверен в аванс. "Щом законът е предвидил кандидатите да подават декларации на етапа на конкурсната процедура, най-малкото комисията в парламента, която разглежда кандидатурите и прави изслушването, трябва да има правомощие да извърши проверка и да потърси съдействие от съответните държавни институции. Иначе би било безсмислено да се подават едни декларации на етап „конкурсна процедура“ и те просто да са за сведение", коментира за БНР експертът в Антикорупционния фонд Атанас Славов. Той също изрази мнение, че няма да има много желаещи да застанат начело на антикорупционната комисия. "Големият проблем е, че професионалистите с доказан професионален авторитет рядко се съгласяват да участват в една процедура, която изначално е политически детерминирана. Аз предполагам наистина, че ще са кандидати, които ние познаваме от публичното им участие, от заемането на различни постове", каза още Славов.