Още преди да е обявен резултатът от проверките на здравното министерство и прокуратурата, назначени заради смъртта на 3-годишно дете в София, премиерът Бойко Борисов пое случая лично и поиска възмездие. Той нареди да бъдат отстранени, докато текат проверките, директорите на трите болници, в които е било детето, както и всички други замесени. Няколко часа по-късно това беше факт.
Яростта на Борисов е провокирана от случай от миналата седмица. Родителите на 3-годишно момченце се оплакаха, че са били разкарвани в три болници - специализираната детска болница „Проф. Иван Митев“, "Лозенец“ и „Пирогов“, което е довело до фатално забавяне на лечението на детето.
"Видях се сега с родителите на починалото дете. Докато траят проверките на прокуратурата и съдебномедицинските експертизи, искам Ананиев да отстрани всички директори на болници и всички, които са замесени в процеса. Говорете с прокуратурата да ползват ВМА за експертизите, там са едни от най-добрите лекари. Трябва да има възмездие! От наша страна това, което трябва да се направи, ще бъде направено днес! Такова бездушие, да гледат детето така… Разстроих се! Незабавно да се махат от там, докато свършат проверките и се намерят виновните!”, каза Борисов преди заседанието на Министерския съвет. След края му тримата директори бяха извикани в МЗ и отстранени от постовете си до приключване на процесуално-следствените действия.
Миналия петък МЗ назначи проверка по случая, която още не е приключила. Едва в сряда следобед бе готов предварителен доклад, който не сочи нито наличие, нито липса на пропуски от страна на болниците. От МЗ съобщиха само, че е изискана и обработена цялата налична документация от болниците и от личния лекар на детето, взети са предвид и становищата на лекарите, участвали в диагностично-лечебния процес. Ясна е причината за смъртта - "тежка двустранна хеморагична пневмония (двустранни масивни кръвоизливи в белите дробове). Пневмонията е причинена от вирусна инфекция, заради която са възникнали и допълнителни усложнения - тежки двустранни кръвоизливи в надбъбречните жлези. Към момента не са готови всички резултати от хистологичните изследвания, които се очакват до седмица", съобщиха от МЗ.
"С цел пълно проучване на случая е възложено провеждането на три независими експертизи – от специалист по инфекциозни заболявания, детски пулмолог и вирусолог. На база резултатите от проверката, заключенията на експертите и аутопсията ще бъдат изготвени 4 констативни протокола и окончателен доклад", допълват от МЗ. Очаква се това да стане до края на следващата седмица.
Известно е и че детето е имало риновирус - според изследванията в Националния център по заразни и паразитни болести. Твърденията на родителите и замесените болници, най-вече педиатрията, се разминават. Според родителите на 14 ноември те първо отиват в педиатрията, където чакат 2 часа, без да им обърнат внимание. След това отиват в "Лозенец", където детето е прегледано и му е назначено домашно лечение. Състоянието му обаче се влошило и родителите се върнали в педиатрията, където отново чакали 2 часа и детето най-накрая е прието. Междувременно от болницата им обяснили, че имат само едно свободно интензивно легло, но то се пазело. След това момчето се влошава критично и е преместено в "Пирогов", където умира.
От педиатрията обаче твърдят, че не е регистрирано първото идване на родителите. При второто детето е прието след 30 минути, а състоянието му не е било тежко. Направени са му кръвна картина и рентгенова снимка, дежурният лекар преценява, че детето е за болнично лечение, но не за интензивно отделение. Предлага на родителите да бъде пратено в пулмологията в Александровска болница, но те отказват. "Беше в увредено общо състояние, с белези на интоксикация, но не и с дихателна или сърдечна недостатъчност", обясни д-р Елена Георгиева пред Би Ти Ви.
По-късно следобеда състоянието на детето се влошава, прави се втора снимка и от педиатрията решават да го преведат в „Пирогов“, където възможностите за реанимация са много по-добри. Дошъл е и анестезиолог от спешната болница, който е придружил детето. От педиатрията твърдят, че става дума за състояние, което се е влошило изключително бързо и е случай, в който медицината е безсилна.
НАПРЕЖЕНИЕ
След като директорът Димитър Русинов беше отстранен, от педиатрията публикуваха декларация "във връзка с поредната популистка кампания, водена за сметка на педиатрите". В нея лекарите обясниха, че ще коментират случая след излизане на резултатите от проверката, и припомниха, че нагнетяването на негативни настроения към болницата се отразява отрицателно към работата й в интерес на децата.
ПРОЦЕСИ
Правителството отпусна 6.7 млн. лв. за плащане на данъците на болница „Лозенец“ и стартира процедурата по преобразуването й в търговско дружество към МЗ. „Ние само отпускаме пари, само плащаме, Ананиев, а ефекта е разплакани родители при мен“, коментира Борисов. Министерският съвет прие също решение за обявяване на имот - публична държавна собственост, за имот - частна държавна собственост и за преобразуване на „Болница „Лозенец“ в еднолично акционерно дружество с държавно участие в капитала. В резултат имот - публична държавна собственост, включващ поземлен имот в София с площ 168 241 кв. м, заедно с изградени върху него 32 броя сгради ще бъдат внесени като непарична вноска в капитала на едноличното акционерно дружество за осъществяване на дейността му.