Медия без
политическа реклама

Борисов ще назначи още двама зам.-министри на здравеопазването

Въвеждането на SMS-карантиниране мина на първо четене в парламентарна комисия

18 Ноем. 2020

На фона на постоянни уверения, че правителството се справя с коронакризата, премиерът Бойко Борисов ще назначи двама нови зам.-министри на здравеопазването. На заседанието си днес министрите са приели промяна  в устройствения правилник на здравното министерство, с което политическият кабинет на министъра се увеличава с 2 бройки, а проф. Костадин Ангелов ще има петима заместници. 

Новите попълнения ще подпомагат министъра в дейностите за ограничаване на разпространението на  COVID-19, целта е засилване на създадената организация за ограничаване на вируса, изтъкват от правителствената пресслужба.  Към момента няма яснота кои фигури ще бъдат предложени за новите позиции. 

Дългоочаквана реорганизация ще има и в процеса на карантиниране на болни и контактни лица. На първо четене здравната комисия в НС прие внесени от Даниела Дариткова от ГЕРБ промени в Закона за здравето, които ще позволят на РЗИ-тата да уведомяват устно по телефона или чрез SMS и е-mail за наложена карантина. Досега екипи на РЗИ-ата бяха натоварени със задачата да издирват по домовете им карантинирани за връчване на предписанията. Сега те ще се смята за връчени към момента на устно уведомяване по телефон или изращане на e-mail или SMs на телефон. При уведомяване по електронна поща или чрез SMS карантинираният ще трябва да потвърди получаването. Промяната идва на фона на съобщавани от здравните власти абсурдно ниски нива на карантинираните спрямо официалната статистика за болните, което показва и голямото изоставане в работата на РЗИ-тата. 

СПОР

Законопроектът на Дариткова породи и сериозни спорове около тълкуването на текстове, които според вносителя целят само прецизиране, но според опозицията гонят разминаве на отговорността на управляващите. В ябълка на раздора се превърна текстът, който досега определяше заразните болести, при които се налага задължителна изолация. Сега действащите текстове предвиждат при тези болести, включително и COVID-19, болните да подлежан на задължителна изолация и/или болнично лечение. В новата редакция частта с болничното лечение отпада. Според опозицията това цели да снеме административната отговорност около хаоса с болничното лечение на пациентите. 

Спорове предизвиква и предвиденото ново задължение контактните лица да не могат да отказват изследване. На кого се вненява отговорността да задължава контактните за такова изследване, какво точно ще е то и кой ще го плаща, попитаха в становище към законопроекта от партия АБВ. 

РЕЗЕРВ

30 млн. допълнително финансиране заради корона кризата ще получи Държавна агенция "Държавен резерв и военновременни запаси", реши още кабинетът. С парите ще се осигурят резерви от лекарствени продукти, медицински изделия и лични предпазни средства. 14 млн. лв. ще получи Министерство на здравеопазването за осигуряване на допълнителни 17 280 флакона ремдесивир. Количествата ще покрият нуждите за ноември и декември. Кабиентът е приел и решение сключените договори за покупко-продажба и доставка на лични предпазни средства, медицински изделия, тестове за диагностика и лекарствени продукти във връзка с пандемията да минат на одобрение през НС. Не се разбира дали това включва вече подписани договори или ще важи само занапред. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата