"Незлонамерена човешка грешка" е основното предположение за взрива на кислородната система във Второ вътрешно отделение на "Пирогов", при който загинаха двама пациенти, а 15 бяха обгазени. Случаят беше поет от Националната следствена служба. От болницата увериха, че поддръжката на кислородната им система е изрядна и няма как до трагедията да се е стигнало заради неизправност. Премиерът Бойко Борисов пък обяви, че се надява "да не са пушили в стаята".
Взривът стана малко преди 4 сутринта в сряда в стая с двама тежко болни пациенти, единият от които е бил с тежко увреждане на белия дроб и е имал нужда от високи дози кислород. Другият човек е бил доведен вечерта в лечебното заведение. "Не искам да коментирам какво му е било състоянието", каза здравният министър Кирил Ананиев по повод твърденията, че пушил пациент е предизвикал взрива. Двамата пациенти - на 55 г. и 68 г., са жертвите. Евакуирани бяха 32 други пациенти, 15 бяха обгазени, но без сериозни последствия, а пожарът беше загасен за половин час. Болницата продължи да работи нормално, единствено затруднения имаше в противошокова зала.
"Има конкретни предположения каква е причината за взрива, но не е редно да ги артикулирам. По-скоро става въпрос за човешка грешка, но е несериозно на този ранен етап да се правят коментари“, коментира пред Би Ти Ви вицепремиерът Томислав Дончев. Вътрешният министър Младен Маринов увери, че не става дума за терористичен акт. Няколко часа след това главният прокурор Сотир Цацаров разпореди Националната следствена служба да разследва инцидента, а по случая беше образувано разследване за причиняване на смърт на повече от едно лице поради незнание или немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност.
"Разследването тече. Дано не се окаже, че е пушено в стаята“, обяви премиерът Бойко Борисов.
"Голяма част от болните в това отделение са на кислородна терапия, така че там е нормално да има повишени нива на кислород", обясни зам.-директорът на "Пирогов" проф. Николай Габровски. “Както всяко болнично заведение, ние разполагаме с медицински газове. Единият от медицинските газове е кислород, който се подава към пациентите. Тази система е изключително строго контролирана. Тя се контролира на ежемесечна база от сертифицирана, специализирана фирма, която отговаря за медицинските газове в болницата. Освен това болницата разполага със служител, който ежедневно контролира състоянието на системите, наличието на инциденти и ги профилактира. Категорично може да се каже, че не става дума за авария или проблем, свързан с нормалното функциониране на системата или свързан с нея апарат“, допълни професорът.
„Системата се проверява ежедневно и е централизирана система за подаване на кислород. Не е възможно да е имало некачествено извършване на проверката, тъй като извършващите тази дейност са под контрола на самите лекари в отделенията. Контролът и дейността са разделени и това позволява дейността да бъде извършвана качествено“, коментира пред БНР и бившият директор на болницата доц. Спас Спасков и подчерта, че системата се обновява непрекъснато и при най-малък проблем се сменят вентилите.
„Ако има изтичане, то не е от системата, а може да е от маска, тъй като маските не са от типа затворена система. Когато тя се отмести от лицето на пациента, насищането с кислород в помещенията е възможно, не е изключение. В случая се е стигнало до някакъв предел, който е в повече от допустимото. Това няма как да се индикира“, предположи Спасков. „Принципно са възможни такива инциденти. Трябва да се направи задълбочен анализ на базата на данните, които ще дадат специалистите от пожарната. И да се подходи с нови правила около този тип системи“, допълни той.
От взрива беше напукана и стена на сградата на болницата. "Няма опасност за сградата и хората в нея", обясни Стойно Цветков, главен разследващ полицай от СДВР. "В тази ситуация трудно някой би могъл да направи извод за причината за инцидента", каза още той по повод съмненията за възникване на пожара вследствие на запалена цигара. "Няма пряк свидетел, който да каже каква е причината за възпламеняване - дали цигара, искра или късо съединение", допълни Цветков.
БЪРЗА РЕАКЦИЯ
И според полицията и пожарната, и според здравния министър Кирил Ананиев, единствено бързата и адекватна реакция на спасителите е предотвратила повече жертви. „В опасност е бил животът на повече от 80 души. Държа да подчертая бързата реакция на екипа на болницата, които са предприели всички действия, за да ограничат щетите до идването на пожарната. Искали са и други болници да помогнат на „Пирогов“, но екипът се е справил сам“, каза рано сутринта Ананиев. На място незабавно са изпратени 12 пожарни, линейки, 30 полицаи, а лекари и екипи на полицията са евакуирали останалите пациенти, най-тежко болните - на ръце.