Медия без
политическа реклама

Европейският съд иска задължителна регистрация на отработените часове

Pixabay

Всяка фирма трябва да има система за регистриране на отработеното от служителите й дневно работно време, като задължението за това трябва да бъде предвидено в националното законодателство. С такова становище излиза съдът на ЕС в Люксембург, става ясно от негово прессъобщение. То би следвало да доведе до промяна и на нашия Кодекс на труда, тъй като в него липсва изрично задължение за следене на работното време.

Практиката да се отчитат отработените часове е широко разпространена в бизнеса и без да е задължителна по закон. Инициатор за въвеждането на такава система обикновено е именно работодателят, който така може надеждно да следи служителите си. В случая обаче съдът в Люксембург се произнася по казус от Испания, възникнал по жалба на местен синдикат. Синдикатът се жалва пред централния съд от Дойчебанк и настоява тя да бъде осъдена да въведе система за регистриране на отработеното от нейния персонал дневно работно време. Така, според профсъюзните дейци, ще може да се изпълни предвиденото от испанското законодателство задължение работодателят да предоставя на синдикатите информация за положения всеки месец извънреден труд.

Именно заради опасността служителите да бъдат принудени да полагат извънреден труд без съответното допълнително заплащане и да бъдат нарушени други техни права по европейските харти и директиви, съдът отсъжда, че държавите членки трябва да задължат работодателите да въведат обективна, надеждна и достъпна система за измерване на продължителността на отработеното от всеки работник дневно работно време. "Държавите членки следва да определят конкретните правила за въвеждането на такава система, по-специално нейната форма, като вземат предвид евентуално особеностите на всеки съответен сектор на дейност и дори спецификите, по-конкретно размерът на някои предприятия", посочват от институцията.

Последвайте ни и в google news бутон