Медия без
политическа реклама

Фалиралата КТБ губи 1.6 млн. лв. по дело на синдиците си

Сумата е държавна такса по иск срещу русенската корабостроителница

Синдиците водят дела за връщане на 240 млн. лв.
Архив СЕГА
Синдиците водят дела за връщане на 240 млн. лв.

Фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ) трябва да плати 1.6 млн. лв. държавна такса на Софийския градски съд, който е отхвърлил иск на синдиците й срещу "Корабостроителница Русе" АД. От съдебните регистри става ясно, че искът е бил акционерното дружество, което е в ликвидация, да върне в масата на несъстоятелността на банката 40 млн. лв., получени като парична вноска в капитала му. Държавната такса от 1.6 млн. лв. ще бъде събрана от масата на несъстоятелността на КТБ, като държавата се ползва с предимство при вземанията си.

Решението на градския съд не е окончателно и по казуса предстои да се произнесе втората инстанция. Това е само едно от делата, които синдиците водят в опит в банката да бъдат върнати пари. Законът за банковата несъстоятелност предвижда възможност в масата на несъстоятелността да бъдат върнати средства, които са преминали в трети лица. Тази разпоредба би възпряла всеки разумен инвеститор да придобива акции и дялове от български търговски дружества. Това противоречи на Договора за функционирането на ЕС и не следва да се прилага, приема съдът, за да отхвърли иска на синдиците. Миналия септември те обявиха, че водят дела за връщане на 240 млн. лв.

В исковата молба се посочва, че КТБ е сключила няколко договора за кредит с "Г.А.Т." ЕООД (наименованието на дружеството е само с инициали в съдебния акт): На 15 март 2011 г. за 20.5 млн. евро, на 22 март 2012 г. - за 7.5 млн. евро, на 16 юли 2012 г. - за 3 млн. лева, на 25 юли 2012 г. - за 12 млн. евро и на 29 ноември 2012 г. за 4.35 млн. евро. Когато синдиците депозират исковата молба, дружеството дължи на КТБ общо над 60.54 млн. лева и по молба на банката фирмата е обявена в несъстоятелност заради свръхзадлъжнялост.

Предоставената по първия кредит сума от 20.5 млн. евро била прехвърлена по сметката на друга фирма, която прехвърлила на три други дружества 20 млн. лв. от нея. Така бил увеличен капиталът на корабостроителницата чрез издаване на нови акции, записани на трите дружества, които получили 20-те милиона.

 

МОТИВИ

Съдът приема, че с купуването на акции е осъществена възмездна сделка и е необяснимо защо законодателят допуска дружеството да трябва да върне получената вноска, и то на трето лице - КТБ. Магистратите смятат, че това драстично нарушава Европейската конвенция за правата на човека, която постановява, че никой не може да бъде лишен от своята собственост освен в интерес на обществото и съгласно условията, предвидени в закона и в общите принципи на международното право. Интересът на кредиторите на банката не е обществен интерес, пише в съдебното решение. Магистратите цитират практиката на съда в Страсбург, решение на Върховния касационен съд, както и на няколко дела на съда на ЕС в Люксембург.

 

НА СЪД

В края на годината Софийската градска прокуратура внесе обвинителен акт срещу двама от квесторите на КТБ. Те отиват на съд за умишлена безстопанственост в особено големи размери, представляваща особено тежък случай. Обвинението твърди, че С. Л. и Е. К. от 20 август 2014 г. до 14 януари 2015 г.  умишлено не са положили достатъчно грижи за стопанисването и запазването на повереното им имущество и от това Фондът за гарантиране на влоговете в банките е ощетен с 1 070 383 лв. Двамата се разпоредили за осчетоводяване на предсрочно прекратяване на 9 договора за индивидуални срочни депозити с привилегирован текущ годишен лихвен процент, вследствие на което в нарушение на закона депозитите били прехвърлени за изплащане към фонда за гарантиране на влоговете. Ако бъдат признати за виновни, обвиняемите могат да бъдат осъдени от 3 до 12 г. затвор, както и да бъдат лишени от право да упражняват професията си.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

КТБ, синдици

Още по темата