Въпросителните около фалита на британската компания "Томас Кук" и това как и дали тя ще се разплати на българските си партньори, се множат. Министерството на туризма все още не знае точно колко туристи са резервирали почивките си за зимата и лятото на 2020 г. през туроператора, а бизнесът вече обяви, че ще търси начин да си върне парите чрез завеждането на колективен иск. Хотелиерите за пореден път настояха за данъчни облекчения, въпреки че от години единствено туристическият бранш се ползва от намален на 9% ДДС за пакетите, които се продават на чужди оператори. Темата за данъчни промени не е коментирана засега, а от сектора ще чакат завръщането на финансовия министър Владислав Горанов, който е в Южна Корея, за да поставят исканията си и пред него. Горанов е част от делегацията на премиера Бойко Борисов в Сеул.
За завеждането на колективен иск ще съдейства и Министерството на туризма. Оттам обаче все още не могат да обобщят какви загуби ще претърпят българските хотелиери, тъй като ставало въпрос и за търговска тайна. По оценки на Института за оценки и анализи в туризма става дума за общо над 100 млн. лв.
"Голяма част от седалките в чартърите са били заделени за туристите на "Томас Кук", обяви вчера министърът на туризма Николина Ангелкова. Другата седмица тя ще замине за Германия, където ще се срещне с представители на конкурентната на "Томас Кук" компания - ТУИ. "Ще се опитаме да договорим пренасочване на туристите през нея или други туроператори", обясни Ангелкова. Идеята е така сезонът да бъде спасен. Ситуацията към момента обаче била "изключително тревожна и тежка за бизнеса". Как и по какъв начин ще бъде "спасен" очертаващият се провал на следващия летен сезон, не стана ясно. Няма и данни колко са били предварителните записвания за лятото на 2020 г. през "Томас Кук", нито как ще бъдат компенсирани отказите от пътуване.
Засега е ясно, че най-засегнати ще бъдат хотели в Слънчев бряг, Златни пясъци, Дюни и курорта Св. св. Константин и Елена. Някои от тях приемали огромни групи туристи, а при други ставало въпрос за единични настанявания. У нас има общо 5940 туристи, доведени от "Томас Кук", голяма част от които германци, съобщиха от посредника на фирмата у нас - "Астрал Холидейз".
На въпрос на в. "Сега" защо британският туроператор е решил и е допуснат да работи с партньор, вместо да се регистрира в България, министър Ангелкова отговори само, че това било допустимо по закон. Представител на фалиралата компания у нас е именно "Астрал Холидейз" . Засега те осъществяват връзката между хотелиерите и "Томас Кук", както и съдействат за формулярите пред застрахователите и др., стана ясно от думите на Ангелкова в отговор на в. "Сега". Министерството пуска и гореща телефонна линия 02/ 904 68 93, на която засегнатите могат да търсят информация. "Имаме кризисен щаб в министерството, а отделно има наши екипи на място, които да съдействат", заяви тя.
Ден по-рано, във вторник, британският посланик в България Ема Хопкинс обяви, че в момента английската агенция за гражданска авиация и правителството "работят заедно и правят всичко възможно, за да може всички хора да се приберат у дома" в следващите две седмици и възможно най-близо до датите, планирани за пътуванията си. Добре е обаче хората да се подготвят за сериозни закъснения, стана ясно от думите й. По план лятната програма на "Томас Кук" и на всички нейни офиси в различните държави приключва на 13 октомври.
Голяма част от българските хотелиери, които имат договори с "Томас Кук", може да останат без парите си. Причината е, че гаранционният фонд във Великобритания покрива загуби само от датата на обявяване на фалита и за туристите, които към тази дата са на почивка, а "Томас Кук" се разплаща с хотела 60 дни след края на почивката. "Всички хотелиери не трябва да се притесняват, те ще получат парите си от момента на настаняването след 23 септември", обясни Ангелкова. Останалите обаче може и да не дочакат плащане. Затова от бранша се подготвят да потърсят правата си чрез завеждането на колективен иск. Към момента тече процедура по организирането му, съобщи в сряда изпълнителният директор на Националния борд по туризъм Полина Карастоянова. По този начин потърпевшите ще имат по-силна и изявена позиция, отколкото биха имали поотделно, заяви тя.
ПРИЗИВИ
Пред Би Ти Ви Карастоянова обясни, че хотелиерите вече са издали фактури към туроператора, за които са платили ДДС и дължат данък печалба. Тя призова държавата да подкрепи фирмите, тъй като засегнатите от фалита ще бъдат лишени от приходите си, а ще трябва да платят допълнителни разходи върху нереализирани сделки. Към момента обаче темата все още се обсъжда единствено в медиите и в коментари на експерти, но не и на правителствено ниво.
--------------------------
Дъщерни дружества на туроператора затварят по ефекта на доминото
Едно след друго дъщерни дружества на британския туроператор "Томас Кук" обявяват фалит по ефекта на доминото. В сряда това направиха поделенията в Германия и Полша. Това реално слага край на надеждите, че след затварянето на офисите на компанията във Великобритания нейни поделения ще останат жизнеспособни.
Единствената добра новина засега е, че Гepмaния ce cъглacи дa ocигypи cпeшнo финaнcиpaнe нa eднa oт дъщepнитe ĸoмпaнии нa фaлиpaлaтa Тhоmаѕ Сооk. Бaзиpaнaтa във Фpaнĸфypт чapтъpнa aвиoĸoмпaния Соndоr щe пoлyчи ĸpeдитнa линия oт €380 милиoнa в paмĸитe нa пoлoвин гoдинa. Помощта трябва да бъде одобрена и от ЕК. Соndоr имa 5 xил. cлyжитeли, в момента oĸoлo 240 xил. тypиcти paзчитaт нa caмoлeтитe й, зa дa ce пpибepaт oбpaтнo в Гepмaния, пo дaнни нa Mиниcтepcтвoто нa иĸoнoмиĸaтa нa cтpaнaтa. Condor оперира 59 самолета от общо 100 на групата.
В разгара на кризата кубинските власти задържаха над 60 туристи и 11 членове на екипажи на "Томас Кук" за повече от денонощие и не им позволяваха да напуснат страната, докато не се разплатят, съобщи Би Би Си. Британският посланик в Хавана д-р Антъни Стоукс обаче успя да убеди властите да разрешат на британците да си тръгнат и по обяд вчера всички те отпътуваха от страната със самолет на "Томас Кук" за лондонското летище "Гетуик".
Британците били блокирани от персонала в хотелите, които не ги пускали да си тръгнат, докато не си платят в брой дължими суми за настаняване - между 1000 и 3000 лири. Настоявали да получат парите в брой, а британците не разполагали с толкова кеш. Невъзможно било плащане с банкови карти заради американските санкции срещу Куба.
Гръцкото Министерство на финансите обяви във вторник, че е подготвило законодателен акт за подпомагане на всички гръцки хотели, които са засегнати от фалита на британския туроператор. Хотелите, които са партньори на "Томас Кук", ще бъдат освободени от туристическа такса за времето между 23 септември и 10 октомври.
Към края на септември "Томас Кук" дължи 500 млн. лири стерлинги на хотели партньори и кредитори, съобщи "Файненшъл таймс", като се позовава на документи за неплатежоспособност, подадени в съда от туроператора. Кешовите резерви на фирмата са 956 670 лири, а 31,2 млн. лири е имала в банковите сметки в момента, когато фалира. Въз основа на тези данни изпълнителният директор Питър Фанкхаузер прогнозира, че "парите в брой ще свършат до 4 октомври, може би дори по-рано".
От документите, депозирани по банкрута, става ясно още, че туроператорът е получил 5 оферти за изкупуване на авиокомпанията Thomas Cook Group Airlines, едно предложение за изкупуване на туроператора от китайския Fosun, най-големия акционер, и една оферта за скандинавския си бизнес.
Бордът на директорите обаче отхвърля офертите с аргумента, че сделките няма да се осъществят при добри условия и биха оставили другите части от компанията в неустойчиво положение. За пръв път от документите става ясно, че през август турският туроператор Anex Tour Group също е направил оферта за изкупуване на дялове в британския туроператор, но преговорите са се провалили.