Януари е месец на самобитните българските фестивали. Празнува се с кукери, сурвакари, мечкадари и т.н. Карнавалът "Старчевата" събра днес хиляди зрители в Разлог. В Петрич се състояха станчинарските игри.Кукери имаше и в Благоевград. Във Враца и на много други места бе организиран празник за деца и възрастни - пекат се баници, питки, раздават се късмети, играят се хора, пеят се песни. През 26 – 28 януари ще се проведе и пернишкият фестивал "Сурва", който традиционно преминава със силно международно участие.
Почти всички прояви са нови (създадени или възстановени след 2000 г.). Израз са не само на желанието да се привличат туристи, но и като тенденция за утвърждаване на българските корени.
БТА препредаде атмосферата на фестивала в Разлог. В центъра са кукерите: "Във всяка група задължително се определят първата мома и първият ерген, първият чауш, както в Разлог се наричат кукерите. Предвождани са от мечки с мечкари, а след тях е пъстро множество от стотици мъже, жени и деца, облечени в традиционни разложки носии, които извиват кръшно хоро".
„Аз се обличам отдавна. Моята баба беше певица, имаме носии от нея, които ни е завещала. Сега с удоволствие се обличаме и се надяваме тя да ни гледа отвисоко, да ни се радва“, разказва пред БТА жителката на Разлог Магдалина Икономова. "Разложките чауши се отличават със своите костюми, които са с кожи с дълъг косъм и високи конусовидни качулки. Качулката тежи около 20 килограма, общо цялото облекло е 70 килограма със звънците", споделя Краси Ганджов. "Всяка година кукерите и хората на хорото стават все повече, въвлечени в трескавата подготовка за карнавалния ден", обобщава Лъчо Кондев.
Видео и снимки от Разлог: