Медия без
политическа реклама

Фестивалът „Сурва“ гони зли сили в Борисовата градина в София

Фолклорни групи от Пернишко и Брезнишко ще се представят на най-големият балкански форум на маскарадните игри

01 Яну. 2025
Персонажи със "страшни" маски от групата на с. Ноевци.
Персонажи със "страшни" маски от групата на с. Ноевци.

Традиционният за град Перник фестивал „Сурва“, с над 30 издания в историята си, ще гостува отново в София. В неделя, 5 януари, от 12.00 ч. Борисовата градина ще се превърне в сцена за незабравимо събитие: столичното издание на „Сурва“ ще има богата и пъстра програма, подходяща за малки и големи, а входът е свободен.

Най-големият балкански фестивал на маскарадните игри ще започне с дефиле на маски, представени от сурвакарски групи от Перник. Как се е зародил обичаят „Сурва“ и защо се отбелязва традиционно в началото на годината ще разкаже д-р Милена Любенова от Института за етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН.

Събитието на деня ще бъде дефилето на сурвакарски групи от селата Мещица, Габров дол, Растник, Стефаново, Черна гора, Ноевци, Кладница и Сопица от Пернишко и Радомирско. На сцената ще се качат близо 200 участници, които ще пресъздадат магията на „Сурва“ и ще покажат защо този фестивал е включен в Представителния списък на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на човечеството.

За събитието в Борисовата градина под формата на карнавал, дефиле на кукерски костюми, маски и обредни ритуали, характерни за българските зимни народни обичаи, се очаква публика от 10 000 – 15 000 зрители. Тази година ще има отново демонстрация на майстори на маски и кулинарна изложба с традиционни зимни ястия, приготвени за „Сурва“ от читалищата на област Перник.

Участие ще вземат няколко самодейни състава и сурвакарски групи.

Народно читалище „Зуница-2012“ от Перник например ще отвори в Борисовата специално за децата на град София работилнички за сувенири от глина на тема кукери и маски, за изрисуване на порцеланови чаши и за керамични плочки с кукерски мотиви или шевици, както и работилничка за арт фигурки на кукери по алтернативни методи.

Сурвакарската група в село Мещица с ръководител Николай Петров съществува повече от 100 години. Една част от нея са „сватбари”, които изпълняват обичая „Посрещане на сурвакари”. Те носят маски, за да изгонят нечистите сили и за да е плодородна и здрава годината. Групата е гастролирала и в чужбина: в  Хърватска, Швейцария, Испания, Словения, Сърбия, Северна Македония, Гърция и др.

Сурвакарската група от село Габров дол (ръководители са Нестор Несторов и Севделина Никифорова) съществува от незапомнени времена. Отличава се с разнообразието на своите маски и майсторството при тяхното изработване. Групата е носител на множество награди, включително от международни фестивали в Тайван, Северна Ирландия, Италия, Франция, Турция, Словения, Дания.

Групата от Народно читалище „Димитър Полянов“ в село Ресник от незапомнени времена на Василовден (14 януари) изпраща да бродят сурвакари със страшни маски, да посрещат доброто в душите и сърцата на хората, да има берекет по ниви и добитък, да е спорна годината. Неизменен атрибут са различните по големина и звук звънци.

Сурвакарска група „Глагорец“ при НЧ „Напредък-1915“ от село Стефаново  е с разноцветни маски, изработени от кратуни, изсъхнали дървета или животински глави, украсени с рога, пера, кожи, мъниста. Пъстрата сурвакарска група се състои от различни персонажи като (мечка и мечкар ,кум, сватове). Цялата дружина се предвожда от войвода. Най-силен момент в обичая е играта на звънчарите. Групата е създадена през 1962 г. Участниците са на възраст от 4 до 65, а броят им варира от 40 до 60. Костюмите им са автентични и лично изработени.

Сурвакарската група от село Черна гора съществува от дълги години, като в нея участват по няколко поколения. За децата от Пернишко това не е игра – това е зовът на традицията. Седемдесет и двама души от групата са участвали в снимките на филмите “Козият рог” и “ Иконостасът “.

Сурвакарската група от село Ноевци се ръководи от войвода, облечен в четническа униформа, и има две части – сватбарска и сурвакарски маски. Невестата е мъж, който е облечен в женска риза, ликовете се изработват от дървена конструкция, обвита с плат и украсена с пера и криле от домашни птици. Облеклото е от кожи, а на кръста се слагат звънци и хлопатари. Сурвакарската група от село Ноевци е носител на много награди.

Фолклорният ансамбъл „Кладница“ за народни песни, танци и обичаи е създаден през 1984 г. в едноименното село след обединяването на по-рано създадените формации за традиционно изкуство – певческа група, танцова група, народен оркестър. В ансамбъла участват изпълнители с различни специалности на възраст от 7 до 83 години. В момента в отделните формации към местното читалище репетират около 50 участници. Фолклорния ансамбъл е носител на 37 медала от национални фестивали.

Танцова формация "ШарениЯ" от брезнишкото село Сопица е създадена през 2021 г. от различни по възраст любители танцьори, но с една обща цел – съхранение, опазване и популяризиране на българските танци, традиции и фолклор. Поводът на създаване на групата е участие в международен проект за трансгранично сътрудничество и културен обмен между България и Сърбия. След края на проекта групата продължава дейността си под името "ШарениЯ" към НЧ "Светлина - 1932" с художествен ръководител Кристиян Генадиев. В репертоара на групата влизат хора` и танцови разработки от всички фолклорни области в България. На голямата сцена се изявява с характерни за Граово хора и танци.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата