"Демократична България" не възнамерява да сключва коалиционно споразумение с когото и да било, ако влезе в новия парламент и ако се стигне до там президентът да даде мандат на дясното обединение за съставяне на правителство. Това декларира съпредседателят на формацията Христо Иванов пред Нова телевизия. По думите му ДБ ще търси подкрепа за политиките си.
"Ние ще търсим съвместимост по отношение на приоритетите. За нас търсенето на някаква коалиция, влизането в някакво управление е само, ако свършим това, което сме обявили пред хората като основни цели", допълни Иванов, като изключи ГЕРБ, ДПС от каквито и да било разговори след вота на 4 април. "Ако ние не получим мандат за тях и останалите колеги са получили мандат за нещо различно, това означава, че няма да може да се формира управление с наше участие. Това само по себе си не е нещо драматично. За нас властта не е самоцел", обясни още Иванов.
"Предлагаме кабинет - или той получава подкрепа за програмата си, или не", аргументира се той, като подчерта, че изходът от изборите е непредвидим и към момента всичко е в сферата на хипотезите.
"С останалите (извън посочените партии по-горе) на база ясни приоритети, които можем да реализираме, можем да влезем в някакъв разговор за търсене на мнозинства. Въпросът е дали можем да се съгласим за условията, по които да стане прекратяването на мандата на Иван Гешев като главен прокурор", обясни Христо Иванов, който бе и министър на правосъдието във втория кабинет "Борисов". По думите му е заел поста, защото е получил покана като експерт.
Според Иванов персоналната смяна на Гешев не е самоцел и не изчерпва реформата, затлачена от десетилетия, но без това никоя реформа не е възможна.
Резултатът от изборите зависи в много голяма степен от избирателната активност и може да бъдат постигнати напълно различни конфигурации при гласували 2 млн. или 3 млн. избиратели, посочи Иванов. "Не можем да изключим, че следващият парламент ще бъде избран при ниска активност и хаос, така че неговата легитимност ще бъде поставена под тежко съмнение," смята той. Затова и ДБ е излязла с немалко инициативи преди и по време на гласуването - законопроекта си за гласуване по пощата, предложението за премахване на ограниченията за секциите в чужбина, за осигуряването на удобства за гласуване на хората под карантина, създаването на платформата "Ти броиш" и идеята за заснемане на броенето на бюлетините, срещу което Централната избирателна комисия възразява и сезира Върховния административен съд. Така реално и комисарите блокираха снимането на броенето.
Иванов определи като пълен скандал факта, че седмица преди изборите няма национална кампания, която да убеждава хората, че е безопасно да гласуват. Той каза още, че ДП няма да оспори резултата, какъвто и да е той, но полага усилия да е легитимен, така че "българската демокрация да продължи нататък".