Медия без
политическа реклама

И малко бюлетини предизвикаха големи трудности при броенето

Членовете на секционните комисии се оказаха неподготвени за отчитането

И с малко бюлетини в чувалите членовете на СИК се трудиха среднощ. Снимки: Илияна Кирилова
Илияна Кирилова
И с малко бюлетини в чувалите членовете на СИК се трудиха среднощ. Снимки: Илияна Кирилова

Малкото бюлетини вследствие на ниската избирателна активност не попречиха европейският вот да бъде белязан от големи проблеми при отчитането на резултатите. Протоколи се попълваха грешно, опашки се образуваха при предаването им. Не навсякъде “обработването” на чувалите се бавеше, но се стигна до драстични случаи. Така например и вчера следобед хора се бяха наредили пред управата на София-област на булевард "Витоша", за да предадат протоколите. Графиците за тази дейност отдавна бяха просрочени и имаше членове на секционни комисии (СИК), които са прекарали 30 часа на крак.

Част от проблемите бяха свързани с недостатъчно добрата подготовка на тези членове. Гафовете при попълването на място край урните наложиха преправяне на протоколите, след като пристигнат в съответната районна комисия (РИК). “Много грешки са правени”, обясниха от управата на София-област. Във Враца също имаше огромна опашка, а говорителят на местната РИК Красимир Коев заяви пред медиите, че членовете на СИК въобще не са чели указанията за попълване на изборните книжа. Валентина Недялкова от РИК–Ловеч обвини партиите, че пратили неподходящи хора в СИК. Участник в броенето от Варна, който пожела да остане анонимен, обясни ситуацията с квалификацията на кадрите така: “Много нови хора попаднаха в комисиите тази година, за първи път им е. Реално не е трудно да се попълни протоколът, обаче малцина преминават обучение. От една СИК един-двама души я знаят за какво става въпрос, я - не. Реално обучението става в движение”.

Грешките бяха основно два вида. Първата – при липса на вот в бюлетината в протокола е слагана чертичка, а трябва да се пише 0. Това  доведе до масово писмено творчество нощем в РИК. “Много нули се пишат на ръка. Направо ти се отвърта ръката нули да пишеш. Където няма преференция - нули, нули, нули - словом, цифром”, обясни пред БНТ член на СИК. Другият проблем бе свързан с това какво и къде да се пише относно хартиеното и машинното гласуване. Т.нар. контроли – три за хартиените бюлетини и единадесет за машинните, бяха обърквани. Говорителят на РИК–Хасково Веселина Тенчева обясни: "В секциите, в които трябваше да бъде изготвен секционен протокол за едновременно гласуване с бюлетина и машина, над 90% от комисиите не успяха да се справят".

Някои членове на СИК се защитиха, че изискванията, които е трябвало да спазват, са формални, без особен смисъл. Или пък били неясно посочени в указанията. Появиха се и мнения, че всичко е заради бързането – членовете на СИК са искали скоростно да се справят с бумащината, за да не висят пред РИК, както в предишни години.

 

ДРЕБНИ ДЕТАЙЛИ

Проблеми създадоха и разнородни уж дребни детайли. Така например някои общини предоставиха на СИК документи с объркани номера на страниците. В големи градове, където се отчита вотът на много хора, липсваше стиковка коя секция кога да предаде чувалите, за да няма струпване.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата