Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова внесе предложение за промяна в Закона за здравето между първо и второ четене. В него се предвижда кабинетът, а не здравният министър да обявява извънредна епидемия и това да става по 8 критерия.
Първоначалният вариант на законопроекта предвиждаше здравният министър, по предложение на главния държавен здравен инспектор, да може да обявява извънредна епидемична обстановка. Тази идея се натъкна на критики, че е несъобразена с конституцията и освобождава от отговорност кабинета.
Управляващите само отчасти са се вслушали в укорите. В проекта на Дариткова пише, че извънредната епидемична обстановка ще се обявява с решение на Министерския съвет по предложение на здравния министър. Той, на свой ред, ще се ръководи от оценката на главния инспектор за съществуващия епидемичен риск. Конкретните мерки ще се определят от министъра и инспектора, и ще се въвеждат за части от страната или цялата й територия.
Тук влизат възможността да се ограничава временно придвижването в страната, и спирането или ограничаването на експлоатацията или режима на работа на обекти и/или услуги, предоставяни на гражданите. Както и временни забрани за влизане на чужденци. Иначе казано, същото, което здравният министър Кирил Ананиев правеше и досега в условията на извънредното положение. А глобите, които здравните власти досега можеха да налагат за нарушаване на мерките в периода на извънредното положение, се предлага да се запазят и занапред.
Управляващите от ГЕРБ правят предложения, в които са изброени изчерпателно и критериите за това, а вътре са дадени правни дефиниции на термините “извънредна епидемиологична обстановка”, “изолация” и “карантина”.
И след края на извънредното положение на 13 май МВР ще запази възможността да проследява по електронен път граждани, които подлежат на принудителна изолация или лечение, без да иска съдебно разрешение. Това правомощие беше записано в Закона за електронните съобщения и трябваше да важи само за срока на извънредното положение. От ГЕРБ обаче са решили, че полицията трябва да разполага с него и занапред.
По силата на извънредните си правомощия полицията досега разполагаше с достъп до данни от мобилните оператори и интернет доставчиците, чрез които може да установи къде са намира лице, което трябва да спазва задължителна изолация и болнично лечение. По искане на Дариткова органите на МВР ще могат да получават тази информация и при условията на „извънредна епидемична обстановка”. Такава ще може да обявява след 13 май правителството – тоест, от него ще зависи и кога полицията ще задейства своите допълнителни правомощия по проследяване на гражданите.