Мярката 60/40 ще продължи да действа до края на годината, предвижда проект на постановление, одобрен днес от националния съвет за тристранно сътрудничество. Промените в действащото постановление 151 за третия тур на схемата не са съществени. Очакванията обаче отново са големи - според доклада към проекта третото издание на 60/40 ще има бюджет от 750 млн. лв. и цел запазване на 200 000 работни места. За схемата първоначално бе предвиден 1 млрд. лв. във фонд "Безработица" на НОИ. По първото постановление - 55, действащо до юли, бяха платени около 186 млн. лв. за запазване на заетостта на 179 741 работници. По второто издание на мярката (постановление 151) до 25 септември 2020 г. в Агенцията по заетостта са постъпили над 5 хил. заявления за изплащане на средства за над 144 хил. наети лица. НОИ е изплатил към същата дата 131.9 млн. лв., посочва социалният министър Деница Сачева в доклада към проекта.
Както и досега, държавата ще плаща 60% от осигурителния доход и осигуровките на фирмите за служители в няколко ситуации - ако работата им е преустановена заради извънредното положение/извънредната обстановка; ако са работили на непълно работно време; ако ползват принудително платен отпуск; ако са запазени на работа след подадено уведомление за масови уволнения в периода 13 март - 30 юни.
Специално изключение има за работници и служители в сектор "Хотелиерство и ресторантьорство", за които няма нужда да е налице нито едно от горните условия. От 1 октомври към хотелиерството се добавя още един сектор - пътнически сухопътен транспорт, некласифициран другаде, като става дума за случайните превози. Право на участие в 60/40 имат и работодатели, които са декларирали спад на приходите от продажби с не по-малко от 20 на сто за месеца, предшестващ кандидатстването, спрямо същия месец на предходната година.
За повече актуалност с промените се променят периодите, които се приемат за базови - за новите три месеца от схемата например работодателят ще е длъжен да запази нивото на осигурителния доход към август, а преди беше към май.