Медия без
политическа реклама

Кабинетът прехвърли на ЦИК съхраняването на машините

Държавата не може да намери един празен склад за устройствата

Днес, 14:06
Към момента машинното гласуване изглежда поставено под въпрос.
Илияна Димитрова
Към момента машинното гласуване изглежда поставено под въпрос.

Кабинетът отказва да поеме отговорност за намирането на помещение, където да се съхраняват машините за гласуване за предстоящият вот. Вместо това очаква ЦИК да сключи договор за наем, като заявява готовност да осигури средствата за това. Това се разбира от съобщение на правителството от днес. Не е ясно обаче дали ЦИК ще се договори с частната фирма, която в момента съхранява машините и която иска нови условия, за които според ЦИК е нужно съгласие от кабинета.

"Правителството не е страна по договора за наемане на помещение за съхраняване на машините за гласуване. В края на юли правителството удължи с допълнителни шест месеца срокът, в рамките на който могат да се използват наети от ЦИК помещения за съхранението на машините, но до момента обаче ЦИК не са представили проект на договор за наемане, който съответно да бъде обезпечен", гласи позицията на кабинета "Главчев", след като снощи от ЦИК заявиха, че на 1 октомври изтича договорът им с фирмата, стопанисваща склада за съхранение на устройствата.

"При приемането на план-сметката за изборите Министерският съвет заяви готовност да осигури необходимите средства при сключване от страна на Централната избирателна комисия на договори за логистика и техническа поддръжка на специализирани устройства за електронно машинно гласуване, както и за други материали и съпътстващи дейности за обезпечаване на машинното гласуване, гласуването с хартиени бюлетини, компютърната обработка на данните от гласуването в изборите и издаването на бюлетин с резултатите от изборите“, казват още от МС. 

Припомняме, че машините се съхраняват в частен склад от момента на тяхното закупуване в началото на 2021 г. До момента не е намерено подходящо държавно помещение за тази цел, въпреки многократните призиви на ЦИК към изпълнителната власт да осигури такова. Само веднъж е бил предложен военен склад в София, но в последствие стана ясно, че той не е с отпаднала необходимост. За 3 г. съхраняването на машините е коствало на данъкоплатците 1 млн. лв.

Договорът с частната фирма изтече на 31 юли, като тя даде срок до 30 септември въпросът да бъде уреден, след което ще престане да изпълнява дейностите вътре в склада, т.е. от 1 октомври ЦИК няма да може да се разпорежда в склада. Новите й условия са договорът да бъде преподписан за срок от 3 г. с една година предизвестие при прекратяване, наемът да се индексира според инфлацията, устройствата да бъдат преместени в друго негово помещение. Собственикът на помещението е отказал подписването на анекс за 6 месеца, които се съдържат в решението на МС от края на юли. 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата