Медия без
политическа реклама

Само оставка може да ни спаси от шефа на КПКОНПИ

Това е начинът депутатите да бъдат принудени да изберат новите комисии, на които се раздели антикорупционният орган

Антон Славчев спечели и конкурс за Софийската градска прокуратура. Той обаче се обжалва и засега антикорупционерът няма как да встъпи.
БГНЕС
Антон Славчев спечели и конкурс за Софийската градска прокуратура. Той обаче се обжалва и засега антикорупционерът няма как да встъпи.

Антон Славчев накрая ще се окаже много по-голям играч от предшествениците си в антикорупционната комисия Пламен Георгиев и Сотир Цацаров. Последните двама си отидоха със скандали, а Славчев изглежда непоклатим - мнозинството в парламента отхвърли предложението за освобождаването му от поста, даже от двата поста, на които той се събуди един ден - председател на две комисии - тази за противодействието на корупцията и другата за конфискация на незаконно имущество. Те се пръкнаха от мастодонта КПКОНПИ, който сглобката раздели преди година. Времето, а сякаш и желанието, обаче не стигнаха на ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС да довършат реформата. Като приемат и закон за конфискацията, както и като изберат членовете на двете комисии. През цялото време на сглобката ГЕРБ и ДПС изглаждаха, че работят по антикорупционното законодателство и съдебната реформа с огромно отвращение и насила. Но това е друга тема.

Да се върнем на Славчев, който и без това беше и.д. шеф на КПКОНПИ след оставката на Цацаров и така се озова начело на новите комисии, в които влязоха и членовете на КПКОНПИ с отдавна изтекъл мандат. При това КПК получи разследващи функции и ѝ бяха прехвърлени разследванията срещу корупцията по високите етажи на властта. Иначе казано, обвиняваният, че е бухалка,

 

получи още по-голяма власт и разтегнат до безкрайност мандат

 

да я упражнява. При това напълно безконтролно. Почти като мини главен прокурор.

Сега чухме от ГЕРБ, докато пледираха в полза на Славчев, че едва ли не няма механизъм той да бъде освободен. Защото, видите ли, бил определен по силата на новия закон, а не избран от парламента. Един вид, ако парламентът никога не избере новите комисии, Славчев ще ги дирижира до живот. А ГЕРБ и ДПС явно само си викат: Дано! Разбира се, колкото и да не искат да си признаят, ПП-ДБ имат огромна вина за това развитие. Сетиха се едва сега за Славчев, а го подминаха, когато бяха в сглобката и можеха да настояват за откриване на процедурата за избор на новите комисии. Можеха поне публично да отворят темата. Явно, че бившите им партньори никак не обичат да работят срещу корупцията. Особено срещу тази, в която участват. Да не забравяме, че видни техни представители са санкционирани точно за корупция от САЩ и Великобритания.

ПП-ДБ можеха и при гласуването миналата седмица да се мобилизират малко повече. Четирима депутати от техните липсваха. А с тези гласове при идеални други условия нямаше да мине предложението на ГЕРБ отстраняването на Славчев да се гласува с квалифицирано мнозинство. И можехме дори да се надяваме, че отстраняването му ще мине. Ако ПП-ДБ имаха тези 4 гласа, щеше да бъде активирана спящата клетка ИТН, които сега не участваха в гласуването, настояват защитниците на ПП-ДБ. Факт е, че

 

ИТН има за какво да харесват Славчев

 

Та нали той опъваше чадър над отказа на лидера им Слави Трифонов да обяви имуществената си декларация, както го задължава законът. Обаче пак стои въпросът, че като подемаш такава атака, редиците ти трябва да са стегнати.

Интересен детайл е дали тези хора получават отделни заплати за двете комисии - по една за всяка. "Капитал" опита да разнищи темата, но се сблъска с нежеланието на комисиите да отговорят дори и след съдебно решение в полза на достъпа до информация.

С две или една заплата обаче двете комисии трудно могат да бъдат определени като ефективни. Поне не и в полза на обществото.

Като беше една комисия, първо удряше независими издатели в опит да ги фалира, после премина в режим на хибернация и се превърна в безгласна буква на прокуратурата на Иван Гешев. Междувременно направи опит да прикрие лидера на ИТН. А сега гледаме как удря по "обръчите на Доган" сякаш по сигнал от "новото начало на Пеевски". ПП-ДБ поставят интересния въпрос

 

ходил ли е преторианецът на Пеевски Хамид Хамид на срещи

 

със Славчев в комисията. Кога? Колко? Защо? 

Разбира се, трябва да признаем на КПКОНПИ участието в акцията срещу тогавашната кметица на столичния район "Младост" Десислава Иванчева и заместничката ѝ Биляна Петрова. Двете бяха осъдени окончателно и вкарани в затвора за корупция. Но акцията беше проведена толкова компрометиращо за самата КПКОНПИ, че осъдените де факто бяха превърнати в жертви на корумпираната система.

Ако бяхме нормална държава, изобщо нямаше да се налага Славчев да бъде бранен със зъби и нокти от покровителите си. Той щеше да си е подал оставката още със замесването му в имотния скандал, донесъл му прозвището "Балкони". А никоя политическа сила нямаше да посмее да го защити, давайки си сметка колко токсично е това. Тук обаче действат други принципи и порядки. Ако на ключов пост имаш свой човек, използваш го до последно. От него се иска само да не се забелязва много. Иначе може да стане като с Иван Гешев, който за едно премигване време беше припознат за враг и отстранен от тези, които го инсталираха на най-високия пост в прокуратурата.

Дори да е чист като сълза, Славчев можеше да подаде оставка като знак към депутатите, че е крайно време да уредят състава на новите комисии. Разбира се, такива еретични мисли не минават през главите на хората на висши държавни постове. Особено когато не е ясно дали някога отново биха имали късмета да бъдат изстреляни на подобни позиции. Виждали сме какво ли не. Името на Славчев се спряга и за бъдещ главен прокурор, макар че от гледна точка на имиджа, би било

 

харакири за този, който го издигне

 

Ако някой се чуди защо, да си припомним мотивите, с които беше поискано освобождаването му от КПК и КОНПИ.

Според депутатите, които поискаха отстраняването му (от ПП-ДБ, "Възраждане" и отломки от "Величие"), той нарушава тежко и системно не изпълнява служебните си задължения, липсва прозрачност в дейността на комисиите, няма информация по чувствителните дела за корупция по високите етажи на властта, не отговаря на депутатски въпроси, не изпълнява съдебни решения, води непрозрачна кадрова политика.

Всички пороци отдавна са публична тайна, но по някаква причина депутатите се задействаха за махането на Славчев, когато то изначално изглеждаше загубена кауза.

Антов Славчев беше заместник на Пламен Георгиев в антикорупционната комисия КПКОНПИ, предложен от него и назначен от парламента през април 2018 г. После остана заместник на Сотир Цацаров. При оттеглянето и на двамата, Славчев поемаше функциите на председателя, макар че реално не е бил избиран за такъв от парламента. А при разделянето на КПКОНПИ на две комисии - КПК и КОНПИ, оглави и двете до избора на титуляри. Под неговото ръководство комисията и за миг не се отклони от образа си на бухалка срещу неудобните на статуквото. Но пък и досега депутатите от ПП-ДБ не направиха никакви стъпки към махането му от поста, включително и когато имаха мнозинство в "сглобката". Така и не беше внесен и новият закон за конфискацията, който се чакаше около новия антикорупционен закон.

В мотивите на вносителите се припомня, че 6-годишният мандат на Славчев в комисията отдавна е изтекъл. Освен това в новата КПК по закон нямало зам.-председател. Обяснява се още, че докладите на комисията за 2021 г. и 2022 г. не са били приети от парламента, а за тази година изобщо не бил внесен доклад за първото шестмесечие. Освен това в докладите нямало аналитична част, а фактологията била представена избирателно. 

"Антон Славчев системно не изпълнява служебните си задължения. Също така е

 

една от "бухалките" на Пеевски",

 

написа Божидар Божанов от ПП-ДБ във Фейсбук. ПП-ДБ нямаше как сами да внесат искането за освобождаването на Славчев, тъй като нямат изискуемия минимум от 80 депутати. 

Славчев, както и Пламен Георгиев, също беше замесен в аферата "Апартаментгейт" - при това дори с по-голяма тераса от тази на Георгиев. Въпреки това, Славчев остана в Антикорупционната комисия и дори я оглави временно. 

Ден преди да бъде поискано отстраняването на Славчев, Делян Пеевски обяви пред медиите, че той е "служител на мистър Кеш" (така Пеевски нарича президента Румен Радев) и освен това го навърза с бизнесмена и медиен издател Иво Прокопиев. Според Пеевски ПП-ДБ искат оставката на Славчев, защото той е спечелил конкурс за прокурор в Софийската градска прокуратура. "Нуждае се от това освобождаване от длъжността председател, за да стане прокурор при другия удобен главен прокурор Сарафов, който отново работи за този кръг", неясно обясни той, без да сочи доказателства. Явно неистово опитвайки да се дистанцира от него. Но никак не му се получава.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата