Чисто съдебно минало на кандидата за българско гражданство не само в България, но и в страната на произход; отказът от гражданство да става, ако преди това лицето е погасило всичките си задължения към страната ни. Това са част от приетите на първо четене промени в Закона за българското гражданство. Без дебат депутатите гласуваха предложенията на "Възраждане", както и още два законопроекта - на Николай Алгафари и Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС.
Със законопроекта на "Възраждане" се предлага да се въведе изискване за чисто съдебно минало на кандидата за българско гражданство, не само в България, но и в държавата му на произход. Предлага се съкращаване на срока за представяне на документи за освобождаване от друго гражданство, както и получаване на българско гражданство при сключване на брак с български гражданин, като се въвежда тригодишен срок на съжителство. Ако има данни, че бракът е фиктивен, българското гражданство се отнема.
Предвижда се отпадане на изискването при кандидатстване за българско гражданство на основание български произход възходящият роднина от български произход да е починал като български гражданин. За всички случаи на натурализация се въвежда владеенето на български език. Прецизира се възможността за получаване на българско гражданство при интерес за България или когато лицето има особени заслуги към страната ни.
Предлага се отказът от българско гражданство да се допуска, само ако лицето е погасило всичките си публични задължения към страната и се въвежда изискване кандидатът за българско гражданство по натурализация да отговаря за законовите изисквания и към момента на издаване на указа за българско гражданство.
Законопроектът на депутата от ГЕРБ-СДС Николай Алгафари предвижда придобиване на българско гражданство по натурализация, когато лицето е подало молба за освобождаване от досегашното си гражданство, но не е възможно да се освободи от него по причини, за които не отговаря. Не се посочват обаче обективни критерии, въз основа на които да бъде извършена преценка на обстоятелствата, които възпрепятстват освобождаването от гражданство. Предвижда се и лицата, получили българско гражданство, да получават удостоверенията на официална церемония. Това предложение е записано в законопроекта на Радомир Чолаков. Освен това се предлага указите, с които се предоставя, възстановява, освобождава или лишава от българско гражданство да се обнародват в "Държавен вестник". По този начин ще се даде възможност на обществото да бъде информирано.