Медия без
политическа реклама

Комисия в МОН ще разрешава допълнителен прием в гимназиите

Затягат се и правилата за преместване на ученици до седми клас в друго училище

Затягат се правилата и за надпланов прием на първолаци.
Илияна Кирилова
Затягат се правилата и за надпланов прием на първолаци.

Комисия от 7 души от министерството на образованието ще разглежда случаите на надпланово приемане на ученици в гимназиите, а просветният министър ще има последната дума за преместването им. Това предвиждат изготвени от МОН проектопромени в наредбата за организация на дейностите в училищното образование, чиято цел е да затворят вратичките за прием по "втория начин" в училищата.

Едно от заплануваните нови изисквания за преместване на ученици между 5-и и 12-и клас (в пети, осми или единадесети клас) е свързано с бала им - успехът им от 4-ти, 7-и или 10-и клас трябва да е "такъв, че се формира бал, по-голям или равен на минималния бал за приемане в съответната паралелка според определеното балообразуване в годината на кандидатстване за местата, определени с държавния и допълнителния държавен план-прием".

Освен това учениците от 5-и до 12-и клас занапред ще могат да се преместват в други училища над утвърдения (и допълнителен) държавен прием при още няколко условия - ако ученикът се е преместил в друго населено място, както и ако условията на физическата среда в приемащото училище позволяват това, т.е., ако то има капацитет да приеме съответния ученик.

Самите искания за преместване на ученици вече ще се разглеждат от специална комисия, определена от просветния министър. В нея ще се включват трима експерти от МОН, един представител на Държавната агенция за закрила на детето и трима представители на юридически лица, осъществяващи дейност в сферата на училищното образование. Едва след положително становище от комисията просветният министър ще може да издава решение за преместване на даден ученик.

Заради големия интерес към някои училища от МОН са решили да затегнат и правилата за преместване на по-малките ученици от 1-ви до 7-и клас в друго училище над утвърдения план-прием. Новостите отново са свързани с условието да е налице промяна на постоянния или настоящия адрес на ученика в прилежащия район на училището, определен за учебната година на преместването, както и с възможността да се осигурят подходящи условия на физическата среда за всички ученици в паралелката. При преместване на ученик в 1-ви клас освен това ще трябва да са приети и всички заявили желание за участие деца "от групите по чл. 43, ал. 2, т. 1-3" - става дума за трите групи, които имат предимство при приемане в първи клас - с постоянен адрес от над 3 г. в прилежащия район на училището, с постоянен адрес в прилежащия училищен район, променян в последната 1 до 3 г., и такива с постоянен адрес, променян в последната 1 г.

Учениците ще се записват в дадено училище и "в рамките на допустимия брой по чл. 61, ал. 4 от Наредбата за финансирането на институциите". Въпросната наредба задава ограничения пред броя на децата в една паралелка в зависимост от класа, образователния етап, вида училище и т.н. За началния етап например максималният брой ученици в една паралелка е 22, като те могат да се увеличат с най-много двама. За прогимназия учениците следва да са до 26 души, които могат да се увеличат допълнително с до трима. При особени случаи и този брой може да се надвиши, но с разрешение от министъра. Освен при преместване въпросните правила ще важат и при приемането на първолаци над утвърдения план-прием след изтичане на срока за подаване на заявленията им за прием.

ПРЕДИСТОРИЯ

Министър Красимир Вълчев обеща да затегне правилата за допълнителен прием в гимназиите след разследване на "Офнюз", което показа, че само в Софийската математическа гимназия са приети надпланово 23-ма ученици в пети клас. Данни на МОН, поискани от "Сега", също показаха, че всички елитни гимназии в София са приемали ученици в осми клас над утвърдения прием, които обаче в повечето случаи не са имали нужния бал за прием в съответната паралелка.

Последвайте ни и в google news бутон