Временната парламентарна комисия за ревизия на начина, по който се управляват публичните финанси и дружества, ще започне дейността си с най-големите договори на последния кабинет. Комисията днес се събра на първо заседание, като реши приоритетно да се захване със 7 групи проверки за дейноста на държавни органи и фирми от последните 4 години. Парламентът гласува по-дълъг времеви хоризонт – 10 години, но обемът от работа е огромен и комисията реши да започне с най-близките във времето случаи.
„Преценихме, че общественият интерес тук е най-висок, като част от тези дейности, които ще подлежат на ревизия, все още се изпълняват. Така работата на комисията може да предотврати евентуални злоупотреби при тези договори“, аргументира избраните приоритети председателят на комисията и лидер на „Изправи се. Мутри вън“ Мая Манолова. Манолова обясни, че комисията е получила близо 60 сигнала още за първото заседание на комисията, събрани са и много журналистически разледвания, търси се съдействие от неправителствения сектор.
На базата на събрната информация комисията обособява няколко групи за проверка. Очаквано специално място в проверките получава сектор пътно строителство и дейността на държавното дружество „Автомагистрали“. От три години насам „Автомагистрали“ получава милиарди за изграждането на автомагистрала „Хемус“ с директно възлагане от кабинета, като превъзлага част от дейностите за стотици милиони левове на други фирми без процедура по Закона за обществените поръчки. Така остава и тайна кой точно строи магистралата.
Ще бъдат провевери и Държавната консолидационна компания и подопечното й дружество „Монтажи“. Към „Монтажи“ бяха наляти през ДКК 500 млн. лв. за ремонт на язовири, отново без никаква яснота кой получава парите за самото изпълнение и какво е свършено. Същевременно същата дейност бе възложена на друго държавно предприятие – Управление и стопанисване на язовири.
„Турски поток“, „Булгартрансгаз“, Българската банка за развитие са също в групата с приоритетни обекти за проверка. По искане на депутати в първоначалния списък бяха добавени още шесте горски държавни дружества (предложение на ИТН) и извършваните от държавни дружества сделки на Софийската стокова борса (искане на БСП). Част от ревизиите ще са и изразходваните през пандемията средства – за тях закон за обществените поръчки изобщо не бе прилаган, като тук ще се ползват и данни от извършеният контрол върху същата дейност в предходното 44-о Народно събрание.