Комисията за защита на конкуренцията ще започне ново производство по случая "ЧЕЗ". "Вторият шанс" за кандидат-купувача "Инерком" и неговата собственичка Гинка Върбакова идва след решение на Върховния административен съд (ВАС). В края на ноември съдът се произнесе, че комисията на Юлия Ненкова незаконосъобразно е отказала да образува производство.
През юли КЗК спря сделката между "Инерком" и ЧЕЗ, защото така щял да се създаде монопол на енергийния пазар. Според запознати дружествата и на купувача, и на продавача не могат да достигнат и 0.005% от цялото производство на ток у нас. За да получи одобрение от КЗК, Гинка Върбакова излезе от фирмите си, но антимонополната комисия отказа да започне ново производство.
"Инepĸoм" пoлaгa вcичĸи нeoбxoдими ycилия зa изпълнeниe нa oтлaгaтeлнитe ycлoвия пo дoгoвopa - пoлyчaвaнe нa peгyлaтopнo paзpeшeниe, и e в oчaĸвaнe нa oдoбpeниeтo мy. Cдeлĸaтa мeждy ЧEЗ и "Инepĸoм" cлeдвa зaĸoнoвитe изиcĸвaния. Кoмпeтeнтни дa ce пpoизнacят ca caмo oпpeдeлeнитe пo зaĸoн бългapcĸи инcтитyции. "Инepĸoм" имa пoдĸpeпaтa нa глoбaлни инвecтициoнни бaнĸи зa финaлизиpaнe нa cдeлĸaтa", съобщиха преди десетина дни от компанията на Гинка Върбакова.
От ЧЕЗ пък наскоро заявиха, че водят преговори и с индийската "Индия Пауър" (India Power). Нейната оферта бе класирана на второ място в наддаването за ЧЕЗ. Индийците бяха в партньорство с българската "Фючър енерджи", която по-късно фалира. Новината за включването на "Индия Пауър" бе потвърдена от централата на ЧЕЗ в Прага с уточнението, че преговорите с "Инерком" продължават.