Медия без
политическа реклама

Ловеч минава на режим на водата и през деня

След милионите за нов воден цикъл на Шумен и Сливен, загубите по мрежата остават над 80%

12 Ноем. 2024Обновена
Илияна Кирилова

По-строг режим на водата се въвежда в Ловеч, като водоподаването ще бъде спирано и през деня. Това се съобщава на официалната страница на ВиК – Ловеч.

От 13 ноември водоподаване за град Ловеч ще бъде осигурено от 6:00 до 11:00 часа и от 16:00 до 22:00 часа, за квартал "Гозница" - от 6:30 до 11:30 и от 16:30 до 22:30 часа. Няма да бъде спирана водата в квартал "Продимчец".

БТА припомня, че досега водоподаването се прекъсваше от 22:00 до 6:00 часа. 

Причината за водния режим е продължителното засушаване, силното намаляване на дебита на водоснабдителна група "Черни Осъм" и водоизточниците.

Въведени са и ограничения във водоползването за питейно-битови нужди, забрана за ползване на питейна вода за поливане на зелени площи, миене на балкони, улици и моторни превозни средства.

Ситуацията в България

Последните 4 години са изключително сухи, нивото на язовирите пада. През юни, който бе най-топлият, откакто има измервания, средният отток за държавата, измерен при устието на реките е паднал със 72% в сравнение с 2023 г. Най-изразено засушаването е в Дунавската равнина, където оттокът е намален с 82 на сто. Вода има, но не е достатъчна и трябва да я използваме ефективно. Изключително ниска е ефективността на ползване на води в България“. Това заяви пред Би Ти Ви служебният екоминистър Петър Димитров.

Димитров даде потресаващи примери от Шумен и Сливен, където се наляха милиони левове за пълна реконструкция на водните системи и след тях отново имаме над 80% загуби по мрежата. „Преди време в Шумен се изгради воден цикъл по ОП „Околна среда“ за 93 милиона лева, като загубите на ВиК-Шумен в момента са на ниво 83%. Изключително безотговорно, има и други такива оператори. Буди тревожност и факта, че при населени места с режим на водата като Перник преди пет години, не са предприети никакви мерки. 82% от водата на перничани се губи“, каза Петър Димитров. По думите му за основния водоизточник на Сливен също е имало проект по ОП „Околна среда“ на стойност 95 млн. лв. и след инвестицията загубите са 83 процента. За щастие обаче градът не е застрашен от безводие, защото има 100% алтернативно водоснабдяване от други източници.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

воден режим, Ловеч

Още по темата