Медия без
политическа реклама

Троянски села: По-добре режим, отколкото нов язовир

Ремонтът на водопреносната система е абсолютно наложителен, за да се реши проблемът с недостига на вода

02 Дек. 2024Обновена
Петър Димитров
БГНЕС
Петър Димитров

Замразеният проект за язовир "Черни осъм", който да спаси от безводието Плевен и Ловеч, вече се сблъсква с несъгласие от околните села.

Язовирът трябва да бъде само на едва километра от къщите на селата Черни Осъм и Орешак. "Фактът, че се размразява проектът предизвика изключително безпокойство във всички нас. На първо място това, че изграждането на един такъв голям водоем ще нанесе изключително тежки поражения, които едва ли биха оправдали изграждането на такъв язовир, въпреки че водната криза трябва да бъде преодоляна", коментира Цветомир Цветков от Черни Осъм пред телевизия "България он еър".

"Това,  което сме готови, ето тука беше живата верига преди 30 години, аз съм бил участник, когато съм бил дете. Хората се страхуват да не би да загубят своите домове и имущество, така че те ще бъдат готови на всичко, което законът позволява. Протест задължително", обяснява Иван Тотковски от Черни Осъм.

"Представете си една огромна стена, която да бъде изправена, зад която ще има милиони кубически метри вода. А селото видяхте, че е само на два километра от тук. Това е основното и най-голямо притеснение", казва кметът на село Черни Осъм Марин Сираков.

Жителите на троянските села са категорични, че водната криза може да се реши единствено с подмяна на водопреносната мрежа, която е остаряла и компрометирана, а от 2019 г. дори е с изтекъл експлоатационен срок. "Всички специалисти казват, че загубите са 70 и повече процента. В момента към централния водопровод група Черни Осъм подава 300-320 литра в секунда, което е повече от четвърт кубик вода в секунда. Вие може да си направите сметката 70% от триста литра колко достига до потребителите на вода в градовете", коментира още кметът.

ПРЕДИСТОРИЯ

За първи път за "Черни Осъм" се говори през 60-те години на ХХ век, като идеята е била бетонна язовирна стена с височина 100 м, което позволява воден обем от 44.4 млн. мз. В последствие обемът е намален до 27 млн. мз, а стената до 75 метра. 

Строителството на язовира започва чак през 1986 г., но през 1990 г. е спряно поради недоволство от местното население, опасения за негативно влияние върху околната среда и неизвършени отчуждителни процедури.

Заради жестоката криза с безводието държавата ще размрази прашасалия с десетилетия проект за изграждане на язовир "Черни Осъм".   Това обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството инж.

РЕЖИМ

Междувременно жестокият воден режим в Плевен и Ловеч се отменя благодарение на падналия напоследък дъжд и натрупания сняг в Стара планина. Това стана ясно в Плевен, където министърът на околната среда и водите Петър Димитров се срещна с ръководството на общината, разказва БНР.

Екоминистърът бе категоричен, че за да се реши в дългосрочен план проблема с водата в Плевен, трябва да бъде ремонтирана водопреносната мрежа, допълва БГНЕС. 

"Най-сушавият период във високопланинските региони е месец февруари, когато всичко замръзва и въпреки че сега падна сняг – около 20 сантиметра, и облекчи положението на плевенчани, захранването на резервните водоснабдителни групи може само да облекчи режима, но не и да го реши. Ремонтът на водопреносната система е абсолютно наложителен", заяви министър Димитров. 

На въпрос дали се размразява проектът за язовир Черни осъм, екоминистърът препрати темата към Министерство на регионалното развитие и благоустройството. "Аз като хидроинженер бих казал само, че строителството на язовира е безалтернативно за водоснабдяването на Плевен, Ловеч и Троян, но този процес е дълъг. По-краткият е намаляване на загубите по водопреносната мрежа, които за Плевен са над 71%", каза Петър Димитров, в единодушие с хората от троянските села.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

воден режим

Още по темата