Медия без
политическа реклама

МОН дава 2 г. отсрочка за новия формат на изпитите след 7-и клас

Материалът за външното оценяване ще се увеличава постепенно

Просветният министър каза, че може да удължи коледната ваканция с един ден за сметка на междусрочната.
Снимка: Архив
Просветният министър каза, че може да удължи коледната ваканция с един ден за сметка на междусрочната.

Просветното министерство ще даде 2 г. отсрочка за влизане в сила на новия формат на националното външно оценяване по български език и литература в края на 7-и клас, с което традиционно се кандидатства за прием в гимназиите. От 2020/21 г. изпитът ще измерва компетентностите на седмокласниците, придобити през целия прогимназиален етап (от 5-и до 7-и клас). Това стана ясно вчера на неформална среща, на която от МОН дадоха разяснения за предстоящите промени.

Досега тези изпити се държат само върху материала от седми клас. С влизането в сила на новия училищен закон през 2016 г. и преместването на края на основното образование в седми, бе решено изпитите да тестват наученото през целия прогимназиален етап. Това следваше да се случи от следващата година, тъй като тогава ще завърши седми клас първият випуск (петокласниците от 2016/17 г.), учил изцяло по нови учебни програми. Много родители обаче са против, защото промените се огласяват твърде късно.

"За да не се създават повече притеснения, се взе решение в полза на учениците", коментира Евгения Костадинова от МОН. То е следното - в литературната част на изпита догодина ще има само творби от седми клас. В частта по български език обаче ще се гледат резултатите от обучението, заложени в програмите от пети, шести и седми клас. Тестът по математика също ще е върху изучавания материал от пети до седми клас. Според Костадинова съдържанието на изпита няма да се увеличи 3 пъти, както твърдят някои майки, тъй като изпитите не са по конспект, не търсят възпроизвеждане на данни, а проверяват дали младежите са придобили базови умения и могат ли да ги прилагат в практиката. Учениците, които ще завършат 7-и клас през учебната 2019/20 г., ще полагат изпит върху произведенията, изучавани в 6-и и 7-и клас. Така първи върху трите класа ще държат изпит седмокласниците през 2020/21 г.

За предстоящата година има и някои други промени в изпитите. Учениците няма да имат задачи, свързани със залог и вид на глагола, видове подчинени изречения, фразеология на словосъчетания и пароними. Всички тези теми вече са преместени в 8-и и 9-и клас. За сметка на това бъдещите седмокласници ще се сблъскат на изпита с някои нови творби - "Стани, стани юнак балкански" и "Вятър ечи" на Д. Чинтулов, "Бай Ганьо пътува" (вместо "Бай Ганьо на гости у Иречек") и текста за чикагското изложение от "До Чикаго и назад" на А. Константинов (вместо "Ниагара"). За втория модул - преразказ на непознат български или чужд текст, промени няма да има - МОН се е отказало да редува сбит и трансформиращ преразказ, както и да замени тезата с характеристика на литературен герой. При задачите за трансформиране на пряка реч ще се добавят и такива за трансформация на глаголно време.

Известни промени ще има и при изпита по математика. Задачите с кратък отговор се намаляват от 6 на 5, тези с избираем отговор се увеличават от 16 на 17, а третият тип задачи с пълно описание нарастват от 2 на 3. Въпросната трета задача, изискваща разширен отговор, ще е позната на учениците и ще проследи логическото им мислене, дали те успяват да приложат на практика знанията си, обясниха от МОН, давайки пример - как да се раздели хонорар между няколко автори на една книга. Седмокласниците ще бъдат облекчени, тъй като в изпита им няма да се включват темите за трапец, както и за линейни параметрични уравнения и неравенства.

ВАКАНЦИЯ

Относно протестите на родители срещу удължаването на учебната година за седмокласниците, които догодина ще учат до края на юни вместо до 15-и, от МОН заявиха, че едва ли ще направят отстъпки, тъй като учебната година в България е сред най-кратките в ЕС. В тази връзка и изпитите за младежите в края на 7-и клас се изместват от май за юни - на 17-и по БЕЛ и на 19 юни по математика. "Температурният" аргумент (че юни не е подходящ за изпити) не е силен, коментира министър Вълчев. По думите му средните температури през юни са 22-23 градуса, а екстремни стойности е имало дори през април.

Последвайте ни и в google news бутон