МВР задължително ще запознава задържаните за 24 часа лица с техните права чрез писмена декларация. Това предвижда проект за промени в Инструкцията за реда за задържане, който публикуван за обсъждане в портала за обществени консултации.
Декларацията, която всеки арестуван ще получава, трябва да съдържа информация за правото на достъп до адвокатска защита от момента на задържането или право на безплатна правна помощ от служебен адвокат, право да бъде информиран относно основанията за задържането, право на телефонно обаждане, с което да съобщи за своето задържане, както и право да запази мълчание. В декларацията ще пише още, че задържаният може да се свърже с консулските власти на съответната държава, в случай че не е български гражданин, както и право на на устен и писмен превод.
В документа се изброяват и останалите права на задържаните, като тези на медицинска помощ, правото на обжалване на задържането пред съд, на свиждания и получаване на колети. "Задържаното лице попълва декларацията за правата в два екземпляра, като отбелязва и намерението си да упражни или да не упражни правата си", пише в проекта за Инструкцията за реда за задържане.
Мотивът за въвеждането на такава декларация е стартиралата процедура за нарушение по описа на Европейската комисия за неправилно транспониране в българското законодателство на разпоредби от Директива 2012/13/ЕС от 22 май 2012 г. относно правото на информация в наказателното производство. Комисията приема, че в България няма конкретен документ, който може да се счита за „декларация за правата на задържаното лице“.
Предложените промени са свързани и с ангажиментите на МВР по изпълнение на пътната карта за изпълнение на осъдителните решения срещу България от Европейския съд по правата на човека. "С проекта се цели и укрепване на гаранциите за защита на непълнолетните задържани лица, като се предвижда задължително уведомяване на родител, попечител или друго лице, което полага грижи за непълнолетния, както и задължителното участие на защитник", отбелязват още авторите на проекта.