Спешна проверка на Университетската болница „Д-р Георги Странски“ назначи здравният министър Кирил Ананиев след смъртта на едногодишно дете, настъпила според родителите му в резултат на престъпна лекарска небрежност.
Детето е починало на 14 юли от усложнения на тежка чревна инфекция, като първоначално му е поставена диагноза летен грип, а в рамките на 4 дни то е лекувано от личен лекар и две болници. Родителите са убедени, че лекарите са проявили професионална немарливост, като са подценили тежкото състояние на малкия Преслав, и се заканват да потърсят справедливост по съдебен път.
Според говорителя на плевенската болница обаче фаталният край е резултат от родителската безотговорност в първите дни на заболяването. Според него вината на семейството е, че не са потърсили помощ от спешния кабинет. Родителите обаче твърдят обратното и разказват, че медицинското лице, което поема детето, не му назначава никакви изследвания. Вместо това детето е поливано със спирт и му слагат инжекция урбазон, за да свалят високата температура. След това от спешното отделение ги отпращат вкъщи. Личният лекар и частната клиника, към която семейството се обръща на следващия ден, отново не назначават изследвания на детето. Тъй като състоянието му не се подобрява, родителите търсят помощ от Университетската болница, където пък ги навикват, че са тръгнали да си лекуват детето по нощите. В инфекциозното отделение, където детето и майката са настанени, състоянието му, вместо да се подобри, се влошава, но през нощта нито един лекар не влиза, за да го види. Въпреки че детето изпада в шок, в отделението не е изпратен реаниматор, оказва се и че в него няма дефибрилатор за деца.
ВЪЗМУЩЕНИЕ
"През цялото време детето е лекувано симптоматично и никой не е търсил причината за неговото заболяване", коментира за Нова телевизия д-р Мария Петрова, специалист по медицинско право. Тя подчерта, че на този етап липсва яснота как са проведени реанимационните мероприятия, защото в медицинската документация това не е описано. По думите на майката те са продължили не повече от две минути след коментар на лекаря, че не разполага с нужната апаратура, за да спаси живота на детето. Д-р Мария Петрова отбеляза, че е силно впечатлена от проявения цинизъм в случая. Начинът, по който е оформена медицинската документация, е второто стряскащо нещо в него. "Всичко приключва на 14 юли, а епикризата е издадена пет дни след това. В тези пет дни на хартия е възможно да направим куп неща, които реално не са се случвали. По всяко време може да се впишат в документите извършени действия от медицински лица", посочи специалистът.