Днес се навършват 137 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. На 6 септември България чества Деня на Съединението, който е обявен за официален празник на страната с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г.
След Берлинския конгрес от 1878 г. България е разделена на Княжество България и Източна Румелия, която остава в пределите на Османската империя.
През 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет (БТРЦК), който се заема със задачата да осъществи обединението на Княжеството с Източна Румелия. За да се координира работата с местното население, се учредяват комитети "Съединение".
На 6 септември 1885 г. в Пловдив навлизат отрядите на Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев. Арестуван е областният управител на Източна Румелия - Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България. Два дни по-късно княз Александър I Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на областта.
Счита се, че със Съединението българите постигат първия етап от националното си обединение и ревизията на Берлинския договор.
Днес из страната ще има чествания. Представителни военни формирования от въоръжените сили ще участват във военни ритуали във всички гарнизони.
Основните чествания се предвиждат по традиция в Пловдив. Ще се състоят ритуали по полагане на венци и цветя паметника на Гавраил Кръстевич (в двора на Катедрален храм "Света Богородица" от 10.00 ч), пред паметника на Захари Стоянов (в Дондуковата градина от 11.00 ч) и пред паметната плоча на майор Райчо Николов (от 11.30 ч). Ще участват почетен караул от Съвместното командване на специалните операции (СКСО) и Военният духов оркестър на командването.
В 20.30 часа на площад "Съединение" президентът Румен Радев ще участва в тържествената проверка-заря и ще приеме почетния строй. Ще присъстват вицепрезидентът Илияна Йотова и служебният министър на отбраната Димитър Стоянов.