Новите 22 станции за измерване качеството на въздуха, които Столичната община обеща да разположи в различни точки на София до края на годината, няма да бъдат признати от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и показанията от тях няма да са официални. Това стана ясно по време на обществена дискусия за чистотата на въздуха, организирана от националния омбудсман.
Данните от новите датчици няма да са част от отчетите, които Изпълнителна агенция "Околна среда" към МОСВ предоставя на ресорната европейска агенция. Ведомството на министър Нено Димов ще продължи да изготвя бюлетините си за София само въз основа на показанията на 6-те сертифицирани от него станции, намиращи се в "Младост", "Дружба", "Надежда", "Хиподрума", "Павлово" и на Копитото.
Тази новина за пореден път доказва, че българските институции борят замърсяването на въздуха най-вече с манипулиране на данните, като разполагат станциите на стратегически места. Необяснимо е например защо не е възстановена станцията за мониторинг на Орлов мост, премахната преди 5 години, под предлог че в района тече строителство. Подобна тактика ползват и други общини, например Пловдив.
Проблемът на екоминистър Нено Димов с новите станции е, че те не са на Копитото и ще дават далеч по-реална картина за проблема от сегашните. Той обаче трябва да докаже пред Брюксел, че дните с превишение на нормите за фини прахови частици намаляват, тъй като от 2017 г. се намираме в наказателна процедура от Европейската комисия за бездействието на властите по проблема. В същото време поскъпването на тока води до увеличение на хората, които минават на твърдо гориво за отопление през зимата.
От друга страна, обещанието за новите станции помага на общината да потуши напрежението в райони като "Красна поляна", "Западен парк", "Надежда" и "Овча купел", по чието настояване се провежда вече втора среща по въпроса. От администрацията на кмета Йорданка Фандъкова поясниха, че видът на станциите още не е избран, не е сключен договор с доставчик и че не е ясно дали показателите от тях ще се признават от МОСВ. Последва светкавичен отговор от страна на представителите на Нено Димов, от който стана ясно, че те няма да се зачитат. "Това е дълъг и сложен процес, който трябва да се извърви. Ако бъдем уведомени за системата, която бъде избрана, можем да вземем отношение дали тя е референтна и да дадем препоръки", заявиха от министерството.
Предистория
През януари Столичната община обяви, че предстои да създаде "отворена платформа за мониторинг на въздуха, която ще позволява визуализиране и анализ на данни и от други мрежи за мониторинг, включително и от сега съществуващите мониторингови станции за отчитане качеството на въздуха на ИАОС". „Използвахме научнообоснован път за намиране на точните локации, на които да бъдат поставени сензорите", съобщиха още от СО, откъдето се похвалиха, че за идентифициране на точните места е използван "геопространствен мултикритериен анализ, който се обосновава на пространствено съчетание на редица фактори". Закупуването на новите станции струва 560 000 лв., които идват по европейска програма.
Новите точки на наблюдение ще бъдат до метростанциите "Люлин" и „Джеймс Баучер“, обръщалото на трамвай № 10 в "Западен парк", бул. „Президент Линкълн“, читалище „Искра“ в "Орландовци", Централна автогара, поликлиника "Враждебна", Центъра за заразни болести, ВМА, ул. „Мими Балканска“, НИМХ, Зимния дворец, стадион „Раковски“, 29-и ДКЦ в "Борово", АИС "Хиподрума" и читалище „Св. св. Кирил и Методий“ в кв. Драгалевци, както и в непосредствена близост до районните администрации на "Надежда", "Красна поляна", "Подуяне", "Овча купел", "Искър" и "Студентски".