Броени дни преди парламентът да бъде разпуснат, депутатите възложиха мащабна задача на служебното правителство. Днес те одобриха решение, с което го задължиха да изготви и внесе в Народното събрание „всеобхватна и финансово обоснована програма за инвестиции в отбраната до 2032 г.“ Решението беше подкрепено от голямо мнозинство – 135 парламентаристи от ГЕРБ-СДС, ПП, ДПС, ДБ и БВ.
Както се разбра от дебатите в пленарната зала, става въпрос за бъдещи разходи за милиарди левове. Кабинетът следва да изработи програмата в рамките на 3 месеца. С такъв срок е ясно, че с програмата ще се занимава следващият парламент. Настоящият ще бъде разпуснат преди края на тази седмица.
Служебният военен министър Димитър Стоянов изобщо не присъстваше на обсъждането в пленарната зала. Всъщност, нямаше никакъв представител на неговото ведомство, което ще се занимава с изготвянето на програмата. Някои депутати изтълкуваха това като нежелание от страна на Стоянов да се ангажира със задачата, която му възлага парламентът, тъй като не знае докога ще заема поста си.
Според решението програмата следва да опише какви отбранителни способности трябва да придобие българската армия за следващите 9 години. А също и съвсем конкретно да изреди всички проекти за инвестиции във въоръжените сили. Проектите, чиято стойност надхвърля 100 млн. лв. трябва да бъдат описани отделно. От правителството се очаква да включи всички разходи по програмата.
Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС, който оглавява парламентарната комисия по отбрана, обясни, че е необходима ясна рамка и критерии как ще се реализира модернизацията на армията. С поисканата от служебното правителство програма, според Гаджев, се гарантира, че следващото Народно събрание ще може да се запознае с една подробна програма за военната модернизация, заедно с всички финансови разходи. Той изтъкна, че това ще помогне разходите да се планират така, че да се осигурят необходимите пари в държавния бюджет, без да се натоварва с дългове или да се увеличава дефицитът.
Подкрепи го Атанас Славов от ДБ. Той подчерта, че програмата ще осигури цялостна визия за превъоръжаване на армията през следващото десетилетие. Това ще позволи на парламента да планира дългосрочно разходите за отбрана, смята десният депутат, както и да се съобразят военните проекти с ангажиментите ни към нашите съюзници в НАТО. В програмата ще се набляга на стратегическото партньорство със съюзниците ни във военната индустрия. Това ще позволи, според Славов, българската отбранителната промишленост да премине на едно по-високотехнологично равнище.
На решението шумно възразиха от „Възраждане“. Депутатите на Костадин Костадинов изтъкнаха, че не може да се очаква от едно временно правителство, каквото е служебното, да изготвя програма, която ще предопредели развитието на отбраната за много дълго време напред. Според тях, няма яснота какви ще бъдат тенденциите в отбраната през следващите години, така че сега не е подходящият момент да се приема такава програма. На националистите не се хареса и идеята за стратегическо партньорство със съюзниците ни от НАТО. Позицията им обаче се споделяше единствено от десетина депутати от БСП, което предопредели неуспеха им.