Китайското правителство трябва да насърчава мирното развитие на отношенията с Тайван и да се стреми към мирното съединяване на Китай с острова, заяви китайският премиер Ли Къцян в доклада си за работата на правителството пред китайския парламент, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"Китайците от двете страни на Тайванския проток са едно семейство и имат обща кръв. Трябва да насърчаваме икономическите и културните взаимоотношения през Тайванския проток и да подобряване системите и политиките, които допринасят за добруването на нашите тайвански сънародници", изтъкна Ли.
Китай ще отдели 224 млрд. долара за военни разходи през 2023 г. За втора поредна година военният бюджет на страната е над 7%( 7,2%) от очаквания брутен вътрешен продукт.
Новината от Общокитайското събрание на народните представители - законодателния орган, идва на фона на опасенията на Запада, че Китай може да подпомогне Русия с оръжие във войната ѝ срещу Украйна. Пекин не изглежда и да се е отказал от претенциите си спрямо Тайван.
„Въоръжените сили трябва да засилят военното обучение и готовността навсякъде, да разработят нови военностратегически насоки, да посветят повече енергия на обучението в бойни условия и да положат добре координирани усилия за укрепване на военната работа във всички посоки и области“, се посочва в в доклада на премиера Ли Къцян, представен пред делегатите на събранието.
В последните години Пекин отделя огромни суми за отбрана, като в момента сумата е двойно по-голяма в сравнение с преди 10 години, припомня CNN.
Властите настояват, че военните разходи на Китай са разумни, и посочват, че САЩ инвестира по-голям дял от бюджета си в отбрана. Китай се опитва да гради имидж на мирна сила, но в същото време предприема действия за милитаризиране на Южнокитайско море и интензивно патрулиране около Тайван.
Проектобюджетът на Китай за годината ще се стреми към възстановяване на икономиката от последиците от пандемията, след като драстичните ограничения срещу разпространението на коронавируса продължиха до края на 2022 г. и отпаднаха след мащабни протести. Политиката на "нулев Ковид" удари сериозно "фабриката на света". Растежът на Китай беше 3% през 2022 г. - далеч от поставената от държавното ръководство цел за 5.5 на сто. Това е вторият най-нисък годишен темп на растеж от 1976 г., като изключение е само 2020 г., когато пандемията парализира почти напълно страната, а след това и света.