С около една седмица да бъде удължено преброяването на населението по електронен път - това е предложил председателят на НСИ Сергей Цветарски, който в момента е на изслушване в комисията по дигитализация в парламента заради проблемите с електронното преброяване, предаде БНР.
Електронното преброяване започна на 7 септември и трябваше да приключи на 17 септември. Заради серия от проблеми с достъпа до сайта обаче, още преди дни бе повдигнат въпроса за удължаването му. "HCИ oбcъждa cъc cпeциaлиcти и eĸcпepти възмoжнocтитe зa yдължaвaнe cpoĸa нa пpeбpoявaнeтo, нo ĸpaйнoтo peшeниe зaвиcи oт Цeнтpaлнaтa ĸoмиcия пo пpeбpoявaнe и Mиниcтepcĸи cъвeт. Hиe cмe нaпpaвили нaшeтo пpeдлoжeниe и oчaĸвaмe тexнитe дeйcтвия", пocoчиха вчера от инcтитyтa.
Според шефа на НСИ Cepгeй Цвeтapcĸи тpябвa дa ce ĸoмпeнcиpaт пъpвитe дни, в ĸoитo cиcтeмaтa дaвaшe гpeшĸa и мнoгo xopa ce oтĸaзaxa oт peгиcтpaция. От изявленията му днес се разбра, че преброяването с преброители няма да бъде удължавано.
По последни дaнни елeĸтpoннo ca ce пpeбpoили oĸoлo 719 000 българи, живеещи в 315 хиляди домакинства. Надеждите на HCИ ca минимум 70% от населението да предпочете oнлaйн пpeбpoявaнeтo.
По думите на Цветарски на МС е предложено и предаването на кода, който се генерира след електронното преброяване, да не е задължително. Председателят на НСИ уточни, че такова удостоверяване е нужно, за да се убедят преброителите, че конкретният адрес и човек съществуват реално. Друга задача на събирането на кодовете от адресите е да се даде описание на сградата. Проверката на посочените данни е важно и за да се създаде статистически регистър на адресите, който дава информация колко хора живеят на всяка една географска дължина и ширина. За хората, които се притесняват от физически контакт с преброителите, има алтернативи - съобщаване на кода по телефон или оставянето му на специални флайери, които ще се поставят в сградите.
Глоби на хората, които не са се преброили, ще се налагат в краен случай, увери още шефът на Националния стотистически институт Сергей Цветарски. "Не може да има национална задача, без да има санкция. Но целта не е да се събират пари. Санкции ще се налагат на хората с недоброжелателно отношение към преброяването", подчерта Цветарски.
ПРОБИВ
Системата за е-преброяване е тествана за различни хакерски атаки, проблеми не са открити, включително при симулацията на опит за блокиране на работата й, каквито се случиха на 7 и 8 септември, докладва още на изслушването Цветарски. При тестовете се е стигнало до резултат от 36 800 преброявания на час, или 880 хил. за денонощие, което е доста над реалното, но системата не е можела да издържи на мащабните атаки тип "отказ от услуга" на 7 и 8 септември. "НСИ не е самотен остров, част сме от общата информационна услуга на държавата. Предоверихме се на електронната инфраструктура в страната. Ние и останалите 120 институции, който разчитаме на нея, не можем да изградим сами такава защита", обобщи той.