Медия без
политическа реклама

Няма да има референдум за изгарянето на боклуци в ТЕЦ–София

ГЕРБ обяви за незаконосъобразни въпросите в допитването

БГНЕС

Идеята за допитване до столичани дали са съгласни да бъде изградена инсталация за изгаряне на РДФ гориво на площадката на ТЕЦ–София и дали одобряват тегленето на заем от близо 67 млн. евро от Столичната община за нея, пропада. Вчера три комисии към Столичния общински съвет – по инженерна инфраструктура, екология и финанси, гласуваха против внесения преди две седмици доклад на съветниците от Група 5, БСП, ДСБ и "Нормална държава", с който искат да бъде проведен местен референдум, на който гражданите на София да отговорят на три въпроса: "Съгласни ли сте Столичната община да изразходва 157 млн. евро, от които 68 млн. евро заем, за изграждане на инсталацията за изгаряне на РДФ/отпадъци"; "Съгласни ли сте инсталацията за изгаряне на РДФ/отпадъци да се построи в центъра на София, на територията на ТЕЦ–София"; "Съгласни ли сте инсталацията за изгаряне на РДФ/отпадъци да се построи до Завода за механично и биологично третиране на отпадъци в местността Садината до с. Яна".

Заседанията на трите комисии преминаха в разгорещен спор между ГЕРБ, които ревностно защитават проекта за инсталацията, и вносителите на доклада. Вносителите така и не получиха конкретни отговори на много от въпросите си за финансовата част и влиянието, което ще окаже изгарянето на РДФ върху околната среда. Шефът на "Топлофикация" Александър Чакалски изтъкна, че ако в момента имаше такава инсталация, парното щеше да е с 6.5% по-евтино. Голямо възмущение събуди изказване на общинската съветничка от ГЕРБ Анна Стойкова, която съобщи, че е изумена, че трябва да се обсъжда референдум по темата, тъй като през годините тя и колегите й от предишния мандат работели много по нея. С искането за референдум се зачерквала свършената досега работа.

Последен щрих към решението на ГЕРБ да бъде изградена инсталация в ТЕЦ–София нанесе председателят на комисията по околна среда Лорита Радева. Доверявайки се на юридическо мнение, тя категорично заяви, че въпросите в референдума са незаконосъобразни, защото първият касаел бюджета. По останалите два въпроса Радева коментира, че точното място на инсталацията се определя от Закона за устройство на територията, а не с допитване до гражданите. 

ФАНТАЗИЯ

Най-големият защитник на бъдещата инсталация се оказа зам.-кметът по екология на София Йоана Христова. По думите й с появата на инсталацията въздухът в столицата не само че няма да бъде по-мръсен, но дори ще стане по-чист. Тя изреди няколко държави в Европа, които имали в градските центрове точно такива инсталации. Данни сочели и че именно в тези райони се покачвали цените на наемите и имотите.

 

Последвайте ни и в google news бутон