Общините нямат механизъм, с който да компенсират повишените разходи в резултат на инфлацията. Затова се нуждаят от компенсации, които да им дадат малко повече финансова независимост. Тази теза изрази кметът на Балчик Николай Ангелов на откриването на Годишната среща на местните власти, организирана от Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).
"В момента се намираме във време на изборна спирала и доста висока инфлация. Нямаме нито един доход, който да компенсира повишението на цените. Общините сами определяме размера на нашите данъци и такси съгласно закона", коментира Ангелов, цитиран от БТА. По думите му местните власти трябва или да започнат да правят икономии, което обикновено се отразява на капиталовите им разходи, или да молят държавните органи за финансиране на структурни обекти.
"Ние, кметовете, наистина не сме просяци", каза още той и призова колегите си и Общото събрание на НСОРБ да се възползват от всяка възможност да поставят "изключително рязко въпроса за справедливото разпределение на публичните финанси" пред желаещите да управляват. "Дано се намери политик в България, който да поеме, и най-важното, да изпълни този ангажимент, за да даде малко повече финансова независимост за българските общини“, каза кметът на Балчик.
Председателят на Управителния съвет на НСОРБ и кмет на Велико Търново Даниел Панов обърна внимание на Плана за възстановяване и устойчивост, в който, по думите му, са включени 57 инвестиции, от които 19 - на стойност 5.7 млрд. лв. - могат да бъдат определени като общински. Според него 4 поредни кабинета са проявили нежелание да ангажират общините с изготвянето на Плана и сега, когато той е одобрен, се виждат много минуси от това, че местните власти са били пренебрегнати. "Правят се опити ние да дофинансираме санирането на сградите, поети са ангажименти от наше име - да правим амбулатории, да търсим медицински персонал, да градим Младежки центрове", отбеляза Панов, цитиран от БТА.
За реализирането на Плана той посочи още, че вече има сигнали от общини, че специализираните им администрации нямат капацитет да работят по него. "Приключваме един програмен период, започва новият, хората са натоварени и затова трябва да намерим общо решение на управленско ниво", посочи председателят на НСОРБ.
Сред спешните задачи за общините, които трябва да бъдат решени съвместно с държавата, Панов открои приключването на отминаващия програмен период. Според него трябва да бъде постигната задължително индексация на цените в строителството. "УС на НСОРБ проведе разговори с три правителства и три парламента защо е нужно да има индексация, днес документът е факт, но е несъвършен, а прилагането му ни заплашва със санкции", посочи Панов.
Той изрази задоволство, че в партньорство с МРРБ е приключен проблемът със списъците на приоритетните инфраструктурни проекти на общините. „В списъка на приоритетните са включени 234 обекта на обща стойност малко над 406 милиона лева. Предложихме на МРРБ да се финансира 50 на сто от стойността на одобрените, като парите бъдат приведени до края на годината“, обясни Панов. По думите му общините могат да започнат да сключват споразуменията си за финансиране на проектите от следващата седмица. Той допълни, че НСОРБ ще настоява задължително в бюджета за следващата година да бъдат заложени средства за останалите 50 процента от нужните инвестиции в проектите.
ГРЕШКИ
По думите на Панов е крайно време и да спрат постоянните промени в управляващите органи. Като много лош пример той посочи факта, че ръководителят на програмата „Региони в растеж“ е сменян пет пъти за една година. "Системата на европейското финансиране е строго формална, правилата са сложни, нужни са експерти, а не хора, които само бегло са чували за оперативни програми", заяви той. Като грешка на централната власт Панов посочи и централизацията на европейския ресурс за ВиК сектора. "Дружествата са разкопали градовете ни, а хората се сърдят на нас, няма да приключат тези проекти до края на другата година, като има риск да загубим ресурса", каза кметът. По думите му затова местната власт трябва да обяснява същността на този проблем както на гражданите, така и на централните администрации.