Медия без
политическа реклама

Опозицията в София обвини ГЕРБ, че саботира референдумите

"Група 5" иска сито за фирмите, които правят калпави ремонти в столицата

От "Зелен Младост" внасят подписките с искане за референдум срещу застрояването на района. Общината обаче отряза част от подписите като невалидни и провали допитването.
БГНЕС архив
От "Зелен Младост" внасят подписките с искане за референдум срещу застрояването на района. Общината обаче отряза част от подписите като невалидни и провали допитването.

В София не може да се проведе нито един референдум, защото ГЕРБ тълкува превратно законите, заявиха вчера от опозиционната "Група 5" в общинския съвет. "Провеждането на референдуми е прах в очите на хората. На хартия може да се проведе допитване, но само ако не е свързано с бюджета на общината. Всеки един въпрос обаче засяга бюджета, дори самото провеждане на референдум, защото и за него са необходими средства. Например референдум в София ще струва 1.5 млн. лв., това също засяга бюджета", заяви общинският съветник Венцислав Мицов от "Група 5" по повод отхвърленото в комисиите към СОС искане на 15 съветници за допитване до гражданите относно проекта за изгаряне на боклук в ТЕЦ "София" и свързания с него кредит за 67 мнл. евро от Европейската инвестиционна банка.

Както "Сега" писа, предложението за провеждането на референдум беше отхвърлено от всички ангажирани с него комисии с мотив, че е незаконосъобразно, тъй като въпросът касае бюджета, а допитвания на тази тема са забранени от закона. В четвъртък окончателно решение по въпроса ще се вземе и от СОС. От "Група 5" очакват допитването и там да бъде отхвърлено и са категорични, че ще подадат жалба в съда, за да бъде проведен първият местен референдум в София. Опит за провеждане на референдум инициира в края на 2016 г. арестуваната към днешна дата кметица на район "Младост" Десислава Иванчева. Въпросите бяха свързани с налагане на мораториум върху строителството в района. Столичният общински съвет обаче не позволи допитването да се случи, тъй като част от подписите за него се оказаха невалидни.

Съветниците обявиха още, че до месец ще внесат за разглеждане от СОС промени в правилника му. Те предвиждат приемането на решенията, които засягат над 1% от бюджета на общината, да се приемат от 2/3 от съветниците, "а не от обикновено мнозинство, постигнато с 1 или 2 златни пръста", като така ще се осигурява политически консенсус, какъвто липсвал при одобрението на заема за инсталацията в ТЕЦ "София". От "Група 5" искат и промяна в наредбата за приемането на бюджета на общината. По думите на Иван Велков практиката той да се изготвя изцяло от администрацията трябва да бъде прекратена. Във формирането му трябва да бъдат включени и общинските съветници, настоява той - предложение, което миналата година кметът и заместникът й по финансовите въпроси уж подкрепили, но впоследствие забравили.

КОНТРОЛ 

До 2-3 седмици от "Група 5" ще внесат и проект на наредба за ремонтите в столицата, заяви Симеон Славчев. "Всяка една от фирмите, които са спечелили обществени поръчки, които изпълняват някъде обекти из София, които не извършват качествено тези ремонти и които не спазват съответните срокове, да получават минус точки. И когато се явяват на следваща обществена поръчка, тези минус точки да ги класират на по-задна позиция, така че по естествен начин да изпаднат всички фирми, които не изпълняват качествено и в срок ремонтите", каза той. Точките ще бъдат поставяни на базата на система с критерии, като така би трябвало "субективният фактор изцяло да изчезне". 

 

Последвайте ни и в google news бутон