Медия без
политическа реклама

Падна гаранцията на приятелката на обвинения за смъртта на М. Цветков

Момичето не е извършило престъпление, защото се е възползвало от правото си да не дава показания срещу човека, с когото живее, приема съдът

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Софийският районен съд отмени гаранцията от 10 000 лв. на Симона Цанкова, един от пътниците в джипа по време на жестоката катастрофата, при която загина Милен Цветков. Жалбата на другия пътник - Георги Иванов, който също е под 10 хил. лв. гаранция, е оставена без разглеждане, защото е подадена извън законовия срок.

Симона Цанкова и Георги Иванов, син на депутата от ГЕРБ Лъчезар Иванов, са обвинени за затаяване на истина пред разследващ полицай от СДВР. Според обвинението те съзнателно скрили истината за факти и обстоятелства, свързани с делото срещу шофьора на джипа Кристиан Николов за предизвикания от него инцидент. След като ги обвини, прокуратурата определи и гаранция от по 10 хил. лв. на двамата, която те са атакували пред районния съд.

Пред съда адвоката на Иванов изтъква, че обвинението срещу него е изцяло бланкетно. Пледира още, че клиентът му се е възползвал от правото си да не дава показания, които биха уличили в престъпление него или негов близък. Иванов е отговорил на част от въпросите на разследващите, обяснява още адвокатът. Изтъква още, че младежът има сериозни здравословни проблеми и панически атаки и заради стреса от катастрофата, бил в почти неадекватно състояние.

И защитата на Цанкова пледира, че обвинението е бланкетно, а момичето се е отказало да свидетелства, защото живее с Кристиан Николов. НПК й дава това право. Твърди още, че гаранцията не е съобразена с имущественото състояние на Цанкова, която не работи.

Мотивите на съдия Николай Урумов да отмени гаранцията на Цанкова са, че деянието, за което тя е привлечена като обвиняема, не е престъпление, защото тя се е възползвала от законовото си право да не дава показания.

Съдията се позовава на показанията на Иванов, че Кристиан и Симона са имали намерения за годеж. Магистратът цитира и показания на съседки на семейството на момичето. Те разказват, че по два-три пъти седмично тя разхожда кучетата си. Двете свидетелки обаче не могат да бъдат категорични дали самата тя живее в домакинството на майка си, а само са изказали предположения за това, приема съдът. Според него няма доказателства, че Кристиан Николов и Цанкова не живеят заедно.

Законодателят е приел, че не е в обществен интерес и противоречи на морала най-близките на обвиняемия да бъдат задължени да свидетелстват, особено в полза на обвинението, се казва в определението на районния съд. Съдия Урумов подчертава още, че пред разследващите Симона не е посочила никакви факти. НПК казва, че такъв свидетел може да бъде глобен до 1000 лева. Но няма основание за ангажиране на наказателна отговорност.

За да има затаяване на истина, Цанкова е трябвало да заяви желание да свидетелства и да премълчи определени обстоятелства, които имат значение за изясняването на делото. При пълен отказ за даване на показания въобще не може да се говори за затаяване на истината, обяснява съдът.

Урумов сочи още, че обвинението, повдигнато на Цанкова, страда от съществени пороци, защото прокуратурата не е обяснила кои точно факти е премълчала съзнателно. Така обвинението е неясно и непълно. "Това по своята същност представлява съществено засягане на правото на защита на обвиняемия и същото е недопустимо в светлината на правото на справедлив процес и право на защита", се казва в определението.

Единствената адекватна мярка за Кристиан Николов, който е обвинен за причиняване на катастрофата, при която загина Милен Цветков, е постоянното задържане под стража. Това прие Мина Мумджиева от Софийския градски съд и уважи искането на прокуратурата.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата