Народното събрание спешно подготви и одобри декларация, с която призова българското правителство да предприеме мерки в защита на българската общност в Украйна. Причината е в подготвяната от властите в Киев административно-териториална реформа на Болградския район в Украйна, който е населен предимно с етнически българи.
Декларацията беше внесена от ГЕРБ, „Обединени патриоти” и „Воля”. Валери Симеонов – съпредседател на патриотите и един от съставителите на документа, обясни, че буквално преди 3 дни родните парламентаристи научили, че украинското правителство подготвя разделянето на Болградския район на 5 отделни административни единици. Такова решение не се предвижда за други райони на Украйна. Това ще бъде тежък удар за местната българска общност, тъй като населени места, в които живеят най-вече етнически българи, ще бъдат присъединени към такива, в които българи няма, изтъкна Симеонов. Оттук и спешната нужда да се приеме декларацията.
В документа се напомня, че между двете страни има договорености, с които се подкрепя съхраняването на традициите, езика, културата и обичаите на българите в Украйна. В същото време раздробяването на Болградския район на 5 части „ще доведе до обезличаване на етническата идентичност на българската общност в Болград като естествен исторически център на българската диаспора в Украйна и мост между нашите две приятелски държави”, пише там.
Затова Народното събрание призовава кабинета „Борисов” да предприеме всички възможни действия пред украинското правителство, с които да гарантира запазването на целостта на Болградския район. И, също така, да организира спешна междуправителствена среща, на която да бъдат обсъдени и набелязани конкретни мерки и действия за защита на правата на българското малцинство.
ВЪЗРАЖЕНИЯТА
От БСП останаха недоволни от начина, по който е бил подготвен документът – по инициатива на една парламентарна група (на патриотите), без предварителна работна група и дори без ангажимент на парламентарната комисия по външна политика. Социалистите посочиха, че остава висящ въпросът какво е направила досега българската дипломация по темата. „Днес Народното събрание е принудено в тази спешна обстановка да се произнесе по въпрос от името на изпълнителната власт ... Правителството прехвърля топката на парламента”, изтъкна соцдепутатът Валери Жаблянов. От левицата настояха да се отложи гласуването на декларацията, за да бъде детайлно обсъдена и съгласувана с МВнР, но управляващите не се съгласиха.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ се възползва от случая, за да постави на дневен ред отколешните претенции на движението, че в България не се спазват правата на малцинствата. Той обяви, че както парламенттът иска да се гарантира изучаването на български език от етническите българи извън страната, така трябва да гарантира същото за малцинствата в самата България. По съдържанието на декларацията Карадайъ отсече: „Изпълнителната власт трябва да си върши работата, няма нужда ние да й напомняме.”
От ГЕРБ атакуваха президента Румен Радев. Според управляващите, въпреки че проблемът с Болградския район е налице от година и половина, държавният глава не е излязъл с позиция по темата. „Той очевидно не се ангажира с проблемите на българското малцинство в Украйна, независимо от своята визита там и поетите ангажименти през 2018 г.”, обяви депутатът Христо Гаджев. Той обясни спешността на действията на управляващите с това, че административната реформа ще приключи през юни – 3 месеца преди изборите в Украйна, предвидени през октомври. "Раздробяването на общините ще доведе до по-малка политическа представителност на българите в Украйна", обясни Гаджев.
КЪДЕ Е БЪЛГАРСКАТА ДИПЛОМАЦИЯ
Външният министър Екатерина Захариева така и не се появи на дебатите в парламента.
На 19 май нейното ведомството съобщи, че тя е обсъдила темата по телефона с украинския си колега Дмитро Кулеба. По време на разговора първият ни дипломат е призовала властите в Киев да преосмислят решението си.
По-късно днес от МВнР обявиха, че Захариева е провела нов разговор с Кулеба. Украинският външен министър е заявил, че "Болградският район в Одеска област, населен предимно с етнически българи, ще остане в сегашните си граници и няма да бъде разделян в рамките на планираната в Украйна териториално-административна реформа", цитираха го от българското дипломатическо ведомство.
РЕАКЦИИ ОТ УКРАЙНА
„За нас опитите за намеса на чужда държава във вътрешните работи на Украйна са напълно неприемливи. Манипулативните лъжливи изявления за въздействието на реформата върху националната идентичност на етническите българи в Украйна са изненадващи и неразбираеми “, се казва в изявление на външното министерство на Украйна, съобщава Gordonua.com.
Украинското външно министерство призова българските депутати да "действат в съответствие с принципите на приятелство и добросъседство", които традиционно съществуват между двете страни.