Община- Пловдив е санкционирала с по 5000 лева превозвачите, които не спазват въведените на 16 март разпореждания за редовно разписание в час пик и над 70 места за пътници в автобусите, съобщи директорът на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Пламен Вълков за "Фокус". Неспазването на заповедта на кмета Здравко Димитров за делнично разписание в пиковите часове и по-големи автобуси сутрин и вечер е установено при съвместна проверка на „Организация и контрол на транспорт“ и ДАИ. Вместо превозвачите да спазват разписанието и да се движат сутрин от 05:00 до 09:00 часа и следобед от 16:00 до 19:00 часа с делничен график, както е указано в заповедта, е установено, че те провеждат по-малко на брой курсове и с по-малки автобуси. „8 екипа от служители са разположени на възлови места из града и правят проверки на абсолютно всички фирми. Установихме, че някои от тях в часовете с най-натоварен трафик използват и по-малка от 70 места вместимост за пътници, което е грубо нарушение на заповедта на кмета“, обясни Вълков.
Допълнително глоби от по 1000 лева са наложени и за неспазване на маршрутното разписание и неделен график в пиковите часове. При следващо провинение сумата ще нарасне на 5000 лева. Проверките на служители на ОП „Организация и контрол по транспорта“ и ДАИ се извършват всеки ден. Освен на терен наблюдението става и през GPS система. Правят се и моментни снимки като доказателство за неспазване на общинските разпоредби, които кореспондират с тези на Националния оперативен щаб за ограничаване струпване на хора на едно място с оглед превенция на разпространението на коронавирус, съобщават от Община-Пловдив. Контролът ще продължи до обявяване края на извънредното положение в страната, допълват оттам.
Превозвачите отговарят, че ще обжалват глобите, защото в договорите им с общината не са предвидени използването на толкова големи автобуси. "Има две гледни точки. От една страна, има недоволни хора, но от друга - ние си пускаме автобусите по разписание и те работят. Сутрин на всички коли, които са с делнични разписания, пускаме по една допълнителна. Ние по договор с общината от предишния конкурс имаме линии, които са само с малки рейсове - 36, 16, 25 човека. Фирмите нямат голям рейс - как да пуснем големи автобуси при това положение? Освен това ще нарушим договора", коментира шефът на "Автобусни превози" Петко Ангелов пред "Пловдив 24".
Той признава, че има препълване с пътници на малка част от возилата, което според него обаче това не е проблем. "Предлагам да се направи едно обследване на пътникопотока и да видим дали са претъпкани автобусите сутрин, както някои твърдят. На 150 автобуса един препълнен - не мисля, че това е проблемът. Нашето предложение бе между 7,00 и 9,00 часа да работят рейсовете, които да са на делнично разписание плюс още по една допълнителна кола и вечер от 16,00 до 20,00 часа. От 9,00 до 16,00 да има дежурни коли по 1-2 по линия. Но Общината не го прие. Сега горим нафта напразно и сме пред фалит, защото автобусите ни въртят празни. Новите глоби още не са ни пристигнали, но ще ги обжалваме, защото са неправомерно наложени. Но ние не можем финансово да издържим 250 автобуса да въртят без пътници и вечер ни карат да работим до 22,30 - 23,00 часа. Ние сме като лекарите - работим под стрес. Шофьори и кондуктори са на първа линия, имат контакт с много хора. Голяма част от шофьорите са пуснати в отпуски, друга част отказват да работят, за да не се заразят с коронавирус", пояснява Ангелов.