Медия без
политическа реклама

Поне 14% от българските тийнейджъри пушат

Проблем е и силният алкохол

12 Яну. 2023
Все повече млади хора ползват интернет мрежите за изразяване на гражданско мнение.
Илияна Кирилова
Все повече млади хора ползват интернет мрежите за изразяване на гражданско мнение.

14% от българските младежи под 18-годишна възраст пушат цигари, съобщи днес "Галъп интернешънъл" след ново проучване. "Следва да се има предвид, че при тази група навярно има и опити за прикриване, за съзнателно отричане на консумацията", коментират социолозите.Тъй като проучването общо обхваща млади хора до 29-годишна възраст, се предполага, че у нас е налице ранно пристрастяване към цигарите - защото в групата 18-24 години делът на пушачите е почти 50%, тоест е висок.

Електронните цигари с течност или с нагряване на тютюна са по-слабо популярни, констатира още сондажа. С марихуаната ситуацията е следната: около една десета казват, че имат познати на своята възраст, които я употребяват ежедневно; около една пета пък твърдят, че имат приятели, за които редовната (не по-малко от веднъж седмично, макар и не всеки ден) употреба е нещо обичайно.

Слабите алкохолни напитки (като бира и вино) са обект на ежедневна консумация за 7,3% от запитаните младежи. Доста голям проблем е употребата на силен алкохол. Заради деликатността на темата са приложени и индиректни въпроси. Двама от всеки петима заявяват, че познават свои връстници, които ежедневно употребяват концентриран алкохол.

Нашумелите у нас през последната година райски газ и хелий са добре познати сред младежите. Ежедневната употреба обаче не е толкова разпространена – 4,1% от запитаните млади казват, че познават свои връстници, които всеки ден употребяват райски газ и 1,1% – хелий. "Макар и тези отговори да носят условност, дяловете са значителни предвид потенциалните ефекти на употребяваните вещества", коментират социолозите.

 

ИНТЕРНЕТ

Социалните мрежи са се превърнали в основна платформа за изразяване на гражданско мнение на младите хора. 21,3% от запитаните казват, че ги ползват за тази цел. 

Проучването е по поръчка на Министерството на младежта и спорта. Интервюирани са 1008 младежи по метода „лице в лице“. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата