Медия без
политическа реклама

Българите категорично предпочитат Запада пред Русия

Половината от населението избира да сме част от ЕС и НАТО, а едва 17,1% са за приобщаване към Москва или Пекин

19 Септ. 2024
Европейските символи са категорично предпочитани у нас.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Европейските символи са категорично предпочитани у нас.

Мнозинството от българите категорично избират принадлежност към Запада, структурите му и техните ценности въобще, пред Русия или други държави. Доверието към демократичните модели е устойчиво. Това сочи анализ на "Галъп интернешънъл“, публикуван днес. 

Данните са събирани от респонденти между 28 август и 5 септември. Очертаната от социологическата агенция картина се различава коренно от впечатленията, които оставят пълните с антизападничество и подкрепа на Владимир Путин социални мрежи. 

"Наблюдава се задълбочаване на недоверието на българите към Русия, което започна да нараства след началото на руската агресия срещу Украйна. Настоящото изследване регистрира 30% доверие, а съпоставката с аналогичните данни от 2021 г., 2022 г. и 2023 г. показва намаляване на доверието към тази страна. Така например, ако през септември 2021 г. рейтингът на Русия е бил положителен (+2), то през септември 2022 г. вече е отрицателен, -15. През 2023 г. това отрицателно ниво се запазва (-14), а през настоящата година бележи нов спад до -22", коментира социологическата агенция. 

Доверието към САЩ, независимо от вътрешните спорове там, е устойчиво. Също към ЕС и НАТО: "От септември 2023 г. до септември 2024 г., се наблюдава повишение от 54,2% на 59,5% на доверието в Европейския съюз. За същия период се е увеличило и към НАТО – от 32% на 40,1%".

Ако българите бяха изправени пред хипотетичен избор, 49,9% биха избрали България да е част от демократичния свят, т.е. от Европейския съюз, НАТО, 25,5% не могат да определят коя алтернатива предпочитат, а едва 17,1% биха избрали друг тип интеграционни общности около Русия и Китай. Останалите се затрудняват да отговорят. "Дори и част от отговорите да съдържат социална желателност, те са ясно свидетелство за преобладаващите обществени нагласи у нас. При най-младите убеждението, че мястото на България е в ЕС и НАТО, достига над 70%. При най-възрастните картината е разнородна, но и там натрупванията в полза на европейския път на развитие са най-осезателни", анализира "Галъп интернешънъл".

При директен отговор на въпрос за личните възгледи. 48,8% са в „западна“ посока, в „източна“ - 20,6%. 30,6% не могат да определят. 

Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%), Франция (39%), Великобритания (37%) и др.

Изследването е проведено между 28 август и 5 септември 2024 г. сред 802 души по метода „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 54 хиляди души.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата