Бързото разрешаване на казуса около рокадите в кабинета става все по-малко вероятно заради ескалиращото напрежение между президента Румен Радев и управляващата коалиция. Отношенията им се обтегнаха заради отказа на държавния глава да подпише указ за освобождаване от длъжност на Младен Маринов - главен секретар на МВР и бъдещ вътрешен министър. Мотивът му е, че правителството не е провело предвидената по закон съгласувателна процедура.
От изявленията на управляващите се разбра, че те не признават аргументите на президента и предпочитат да разрешат спора на среща между него и техни представители. Подобна процедура - за привикване на държавния глава на коалиционен съвет, освен обидна не е и предвидена по никакви правила. Затова Радев вчера бе категоричен, че не приема такова решение. „Поканен съм на среща, на която няма как да отида. Особено когато лидерите се разминават с институционалния тон. Коалиционният съвет не е законов орган“, коментира президентът от Букурещ, където е на двудневна среща по инициативата "Три морета". По думите му „кабинетът си има министър-председател и ресорен министър и точно те трябва да организират това, което до момента не е направено, а именно съгласуването на предложението за освобождаване от длъжност на главния секретар на МВР“. Радев отново настоя да бъдат спазени нормативните изисквания за подписването на президентски указ.
Това слага прът в колелата на плановете на парламентарното мнозинство да прокара тримата нови министри в пакет. Кандидатурата на Маринов остава единственият проблем, след като вчера съветът на управляващата коалиция одобри новия кандидат за транспортен министър - настоящия председател на Комисията за регулиране на съобщенията Росен Желязков. Той ще замести Александър Манолев, който миналата седмица се отказа да заеме поста заради медиен скандал около спорни моменти в миналото му. Заради позицията на президента обаче не е ясно и дали и кога изобщо ще има гласуване на новите министри.
В становище на проф. Емилия Друмева - правния секретар на президента, се посочва, че проектите на актове, съдържащи предложения за издаване на укази, се съгласуват между техните вносители - в случая Министерския съвет, и президента. Съгласувателната процедура е разписана в Устройствения правилник на МС. По думите на Друмева процедурата влиза в действие, независимо дали става въпрос за назначаване на висш държавен служител или за неговото освобождаване, какъвто е случаят с Младен Маринов.
Мнението й обаче не се споделя от управляващите, които рязко заостриха тона си към държавния глава. Миналата събота зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов успокоително коментира, че липсата на президентски указ се дължала на „технически проблем“. Вчера обаче сърдито поиска БСП да се намеси и да повлияе на Радев, за да бъде разрешена правителствената криза, която управляващите сами създадоха. „Нека БСП да се обърне към своя президент Румен Радев и да го помоли да подпише указа за освобождаване на Младен Маринов, за да можем да гласуваме оставките, които те толкова искаха и за които ни обвиняваха, че ги бавим“, обърна се той към социалистите, цитиран от „Фокус“. И намекна, че президентът търси политическа конфронтация: „Останахме с впечатление, че когато се върне (от чужбина - б.р.), ще подпише указа, но в случая явно се цели нещо по-различно от обичайното, което трябва да бъде при демокрация“.
Цветанов демонстрира юридически познания, като отхвърли категорично тезата на проф. Друмева за съгласувателната процедура. Според него такава е необходима само при назначаването на главен секретар на МВР. „Но когато има волеизявление от самия главен секретар за освобождаване от длъжността, сме в съвсем друга хипотеза и Министерският съвет е стартирал процедурата за неговото освобождаване“, изтъкна зам.-шефът на ГЕРБ. Той дори настоя за среща с държавния глава, на която „президентът да каже защо не иска да подпише указа“.
Съпредседателят на „Обединени патриоти“ Волен Сидеров, който има чести сблъсъци с Цветанов, вчера подкрепи предложението му за среща с Радев. „Това е най-добрият начин да се реши въпросът, за да не се съмнява президентът, че нещо се върши през неговата глава. Другото е напрежение. Правим това предложение най-официално и ще чакаме отговор от президента. Когато той каже, ние сме готови да изясним абсолютно всичко“, допълни Сидеров.
Представителят на ВМРО Юлиан Ангелов намекна, че Радев спъва избора на Маринов, защото не го иска на поста. „Президентът може да си има свое мнение, но той не е човекът, който да определя кой ще влиза в изпълнителната власт и кой - не. Затова има разделение на властите и затова той е отделна институция. Надявам се, че той също ще направи своя правилен избор и ще даде възможност на Младен Маринов да бъде кандидат за министър“, заяви Ангелов.
ПРЕТЕНДЕНТЪТ
Новият кандидат за транспортното министерство Росен Желязков е сред най-предпочитаните кадри на премиера Бойко Борисов. В първото му правителство бе главен секретар на Министерския съвет. В това си качество стана и обвиняем по аферата „Костинброд“, определяна от прокуратурата като опит за манипулация на предсрочните избори през 2013 г. Държавното обвинение твърдеше, че Желязков не е упражнил контрол върху отпечатването на бюлетините за изборите, което е довело до надпечатване на около 350 000 бюлетини и с това е била набавена облага за печатницата. Обвинението така и не беше доказано и той беше оневинен. Когато ГЕРБ повторно дойде на власт през 2014 г., Желязков стана първо съветник в политическия кабинет на Борисов, а през 2016 г. оглави новосъздадената Държавна агенция „Електронно управление“. Преди това беше номиниран за шеф на Комисията за защита на конкуренцията, но беше принуден сам да се оттегли, тъй като се оказа единственият кандидат. В края на 2017 г. застана начело на Комисията за регулиране на съобщенията.
НОВО НАЧАЛО
Ивайло Московски, министър на транспорта в оставка, ще бъде назначен за вицепрезидент на Черноморската банка за търговия и развитие, твърди "Капитал", позовавайки се на собствени източници. Международната финансова институция е основана от черноморските държави, като участие имат още Албания, Армения, Молдова и Азербайджан. Българското правителство има правото да назначи свой представител в банката. В момента поста се заема от Нина Ставрева - бивш шеф на политическия кабинет на Пламен Орешарски от времето, когато той беше финансов министър.