Президентът Румен Радев наложи вето върху приетите наскоро от депутатите законови промени, които дават възможност и цивилни да оглавят военното разузнаване, съобщиха от пресслужбата му. В мотивите си за връщането в парламента на поправките в Закона за военното разузнаване Радев посочва, че те създават "риск от нарушаване на принципите на централизираното управление и контрол на разузнавателната дейност и на политическия неутралитет". В подкрепа на тезата си държавният глава припомня, че военните не могат да членуват в политически партии, а за цивилните няма такова ограничение.
Освен това съществува и опасност цялото ръководство на служба "Военна информация" да се окаже цивилно, тъй като промените дават възможност и зам.-директорите да не са военнослужещи. Според Радев всичко това "крие сериозен риск от политизиране на военното разузнаване и прави недопустима приетата алтернативност в изискванията към директора на Служба "Военно разузнаване". "Ако наред с директора и зам.-директорите са цивилни лица, каквато възможност се съдържа по чл. 25, ал. 1 от ЗВР, в цялото ръководство на Служба "Военна информация" може да няма нито един военнослужещ", опасява се президентът.
Гласуваните от мнозинството набързо промени дават и възможност директорът на службата да довърши мандата си, ако навърши пенсионна възраст. Радев контрира и този текст. "Това разрушава изначално съществуващата, укрепвана с годините и всеобщо приетата строга йерархична система на израстване на кадрите във въоръжените сили. Без отговор остава въпросът защо такова правило се въвежда само за директора на Служба "Военно разузнаване“, но в други аналогични случаи няма да е допустимо оставането на доказани професионалисти като цивилни лица на длъжности за военнослужещи. Създаване на такава уредба само в Закона за военното разузнаване без наличието на принципни аргументи третира неравно всички други военнослужещи", смята Радев.
ГЕРБ с партньорите си задействаха законодателните промени, след като военната прокуратура повдигна обвинения срещу директора й Пламен Ангелов и предшественика му Светослав Даскалов в длъжностно престъпление за това, че са издали над 500 достъпа до класифицирана информация на НАТО и ЕС в нарушение на закона.
Ангелов веднага поиска да напусне поста си, а военният министър Красимир Каракачанов след известно колебание и нежелание да се раздели с него прие рапорта му. Според различни източници за фаворит се смята сегашният зам.-директор на службата Янко Златанов, който преди това е работил в МВР и ДАНС. Той е в службата едва от миналата година и не е военен, въпреки че има военно образование, пише "Медиапул".
Управляващите лесно ще преодолеят президентското вето, като приключи ваканцията им на 5 септември. През това време срокове не текат.