От януари 2025 г. Румъния разширява присъствието си с войски и военна техника в две бойни групи на НАТО, действащи в съюзнически държави по източния фланг. Става дума за Словакия (с противотанков отряд) и България (с разузнавателен отряд). Същевременно Румъния продължава да участва в една от бойните групи от усиленото предно присъствие (eFP) в Полша с противовъздушен отряд.
Министерството на отбраната на Румъния припомни, че решението за разполагане на многонационални бойни групи в България, Румъния, Словакия и Унгария е взето на срещата на върха на НАТО в Мадрид през 2022 г. като част от засилването на мерките за колективна отбрана на източния фланг на Северноатлантическия алианс. Новите бойни групи бяха създадени по модела на тези в балтийските държави и Полша, които бяха разположени след срещата на върха на НАТО във Варшава през 2016 г.
Бойната група в Словакия се ръководи от Испания и включва войски от Чешката република, Португалия, Румъния и Словения. Бойната група в България се ръководи от Италия, като в нея участват войски от Албания, Хърватия, Гърция, Черна гора, Северна Македония, Румъния, Турция и САЩ.
Засилването на приноса на Румъния към съюзническите мерки за възпиране и отбрана допълва присъствието на румънски войници в бойната група, разположена в Полша, където Букурещ участва от 2017 г.
Присъствието на Румъния с над 150 войници и оборудване в бойните групи на Северноатлантическия алианс отразява твърдия ѝ ангажимент за укрепване на колективната отбрана на източния фланг, подчерта Аджерпрес.
Националното министерство на отбраната споменава, че рамковата държава на бойната група на НАТО в Румъния е Франция. Белгия, Люксембург и Испания участват в нея. Формированието в България е под командването на Многонационалната дивизия „Югоизток“, базирана в Букурещ.
360-градусовият подход на НАТО към отбраната и възпирането има за основна цел да гарантира колективната сигурност, като обхваща трите основни задачи на Алианса - възпиране и отбрана, предотвратяване и управление на кризи, сигурност на сътрудничеството.
Понастоящем Румъния допринася за поддържането на регионалната и глобалната сигурност с над 1000 души личен състав, а също така участва в мисии и операции на ЕС. Румънец е командир на Мисията на ЕС за обучение на въоръжените сили на Централноафриканската република (мисията EUTM RCA), а също така румънец ще поеме командването на мисията EUFOR ALTHEA в Босна и Херцеговина.
По този начин Румъния ще упражнява едновременно командването на две от деветте военни операции и мисии, провеждани под егидата на Общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз, за които страната допринася с военен персонал и оборудване.
"СЕГА" ПРИПОМНЯ:
Бойната група в България беше формирана на 1 март 2022 г. като нашата страна изпълняваше ролята на рамкова държава и на страна-домакин. В състава й освен българско формирование от Сухопътните войски беше включена механизирана рота от Сухопътните войски на САЩ. На 4 март 2022 г. беше декларирано постигането на първоначални оперативни способности. От 17 октомври 2022 година Италия пое ролята на рамкова държава, като България продължава да изпълнява ролята на страна-домакин.
Още през юли 2023 г. стана ясно, че НАТО предвижда за България формиране на мощна бригада от много добре обучени части на няколко държави.Тогавашният премиер Николай Денков обяви,че така ще се увеличат 4 пъти войниците на Алианса. Според одобрените регионални планове на защита на Алианса от Русия, каквито се направиха за първи път от Студената война насам, настоящата батальонна бойна група на НАТО в България трябва да стане бригада.
По стандартите на НАТО бойната батальонна група е от около 1300 войници, а бригадата - около 5000 бойци, или 4 пъти по-многочислена. На практика в бригадата има няколко батальона.
В момента в България има една батальонна група от около 1200-1300 души, като тя е с рамкова държава Италия. За нея САЩ дадоха рота с бойни бронирани машини "Страйкър". Великобритания изпратиха рота от състава на Кралския ирландски полк на Британската армия, Гърция се включи с противотанков взвод, а България с 42-ри механизиран батальон от Сухопътните войски, който участваше в мисии в Афганистан. Самата Италия е с най-многобройното участие в групата с над 700 военни с повече от 50 единици техника. В групата има военни и от Турция, Северна Македония, Черна гора, Албания.
Пак през юли м.г. бе обявено, че България предлага на НАТО създаването на многонационален дивизионен щаб, който да бъде разположен в района на Кабиле и Безмер. Това се разбра тогава от участие на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, който беше част от българската делегация на срещата на върха на Алианса във Вилнюс. Това на практика ще означава, че при заплаха или заплаха срещу България, то ще се развърне не само многонационалната бойна група на Алианса, за която вече е решено, че става бригада, но и цяла дивизия, включваща поне три бригади.
Идеята е да се създаде такъв щаб по подобие на съществуващия вече подобен в Румъния, който упралява дивизията "Югоизток". След създаването на такъв многонационален дивизионен щаб и в България, то той ще ръководи две български бригади плюс многонационалната бойна група, както и при необходимост и още сили и средства.
"Ще има толкова военнослужещи, колкото са достатъчни да се даде бърз и адекватен отговор. В момента основата на сухопътния компонент в България са двете български бригади, многонационалната бойна група. Ще бъдем готови да приемем още сили натовски - съюзни сили и средства. И този многонационален дивизионен щаб да може да поеме командването на тези сили и средства", допълни тогава Ефтимов.