Медия без
политическа реклама

Продължават да валят сигнали за липсващи лекарства

За година и половина е получена информация за 600 изчезнали от пазара медикаменти

02 Септ. 2019
Илияна Кирилова

Близо 600 са сигналите за липсващи лекарства, подадени за по-малко от година и половина към онлайн платформата за сигнализиране на пациенти, съобщи zdrave.net. От тях 30 са само за последния месец, обясни изпълнителният директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия  с лекарства Боряна Маринкова. Асоциацията поддържа платформата. 

За 30-те липсващи лекарства проверката сочи, че седем са дерегистрирани, т.е. производителите им са спрели да ги продават в България, 9 са без разрешение за употреба у нас, а четири са налични в аптечната мрежа. Останалите продукти са с временно преустановен внос. Именно временно или трайно преустановеният внос е основната причина за липси на медикаменти, сочи анализа на асоциацията - в 65% от случаите. В 22 на сто причината е напускане на пазара и дерегистриране на лекарствени продукти.

Основната причина за изтегляне на медикаменти от пазара у нас е липсата на икономически интерес за производителите. За да може един медикамент да се поема с публични средства у нас, той трябва да се предлага на най-ниската цена в ЕС на ниво производител, т.е. преди облагане с ДДС. Само през 2018 г. дерегистрираните препарати са над 300, сочат данните на Националния съвет по цени и реимбурсиране.

Като частично решение на проблема държавата ще позволи да се спира временно износ на лекарства, чиито наличности у нас са пред изчерпване. Нужната за целта електронна система за проследяване на недостига на медикаменти, в която данни да подават аптеки, търговци и производители, обаче още не работи, въпреки че последно от здравното министерство обявиха, че поредният отложен срок за старта й е краят на август.

Паралелните търговци също така искат промени, които да позволяват спешен внос на лекарства при констатиран недостиг, както и дерегистрираните лекарства с доказана терапевтична ефективност също да бъдат обект на паралелен внос. Сега те при нужда се осигуряват от болниците по доста тромав ред. 

 

СЪВЕТ

Свръхрегулацията на лекарствата от икономическа гледна точка би могла да бъде преразгледана, за да се реши поне част от проблема с дефицита на лекарства у нас, коментира наскоро Боряна Маринова пред Bloomberg TV. "Свръхрегулацията от гледна точка на безопасността е задължителна. От гледна точка на икономически условия би могла да бъде преразгледана така, че българският пазар да стане малко по-атрактивен както за международните компании, така и за локалните бизнес субекти", допълни тя.
 

Последвайте ни и в google news бутон