Върховната административна прокуратура е възложила проверка на министъра на околната среда и на областния управител на област Варна за изясняване на правото на собственост върху терена, на който се намира Ботаническата градина във Варна. Това съобщиха от пресцентъра на прокуратурата. Оттам посочват, че образуваната преписка е заради медийни публикации, че частни лица са заградили десетки декари от Ботаническата градина, както и заради опасността от загиването на защитените видове растения, намиращи се там.
Както "Сега" писа, миналата сряда след края на работния ден яки момчета завзеха 20 декара публична държавна собственост в ботаническата градина на Софийския университет във Варна. Сигналът за това бе подаден от ръководителя на градината Огнян Илиев, който разказа, че теренът е ограден с телена ограда и продължава да е завзет от претендиращи собственост върху него лица, които са си разпънали и тента. Така достъпът на ръководството на градината до оражнерии с редки видове, инвентар, инсталации е отрязан и не може да се грижи за редките видове в оранжериите.
Илиев припомни, че това не е първият случай на нахлуване в градината. Още през 2004 група частни лица се опитаха да завзема имота чрез трето лице, което претендираше, че го е наело. Те се позоваха на акт за собственост върху 20 декара земя, придобити по закона за собствеността и ползването на земеделски земи, който се прочу с възстановяването на терени с помощта на т.нар. кошаревски свидетели. Тогава обаче университетът успява да се пребори във варненския окръжен съд, който отменя въвода във владение, още повече, че Софийският университет разполага с акт за публична държавна собственост от 1999 г. за терена от 360 декара във Варна, върху който е разположена ботаническата градина.
Сега се пробва сходна схема - за 20-те декара отново се претендира през трето лице, което се представя за кредитор на частните лица, обясниха от градината.
"Екоминистърът и областният управител на Варна следва да изяснят всички засегнати в публикациите въпроси, както и тези, които имат значение за правилното решаване на изнесените проблеми. Необходимо е в резултат на направените констатации от контролните органи да се предприемат всички, предвидени в нормативните актове административни и административнонаказателни мерки и законосъобразна реакция, в случай на констатирани нарушения. Ако в хода на работата по случая бъдат установени и данни за престъпление, следва да се сезира компетентната прокуратура и структури на МВР", пише в съобщението на ВАП.
Оттам посочват, че по време на проверката двете структури трябва да изяснят и всички обстоятелства, свързани с наличието на ограждане на територия от Ботаническата градина във Варна и законността на същото, предотвратяване на нарушения, предотвратяване на опасност от погиване на защитени растителни видове, както и реализация на административна и административнонаказателна отговорност при наличие на предпоставки. ВАП е изискала информация за предприети действия по компетентност и от Окръжна прокуратура-Варна. Резултатите, нарушенията на съответните нормативни и други актове, предприетите мерки за отстраняване на нарушенията и последиците от тях, както и наложените санкции следва да бъдат отразени в доклад, който да бъде пратен във ВАП в най-кратък срок.