Работата върху промените в Кодекса за социално осигуряване, с които трябва да се регламентира фазата на изплащане на парите от универсалните фондове, се забавя. Крайният срок за внасяне на предложения преди второ четене на проекта на Министерския съвет се удължава за втори път, като новата дата е 5 февруари, става ясно от сайта на НС. Допреди малко срокът беше днес, но предложения така и не бяха оповестени.
Както "Сега" писа, забавеният с 3 години законопроект изненадващо бе атакуван на финалната права от Комисията за финансов надзор, която внесе в Народното събрание 34 страници забележки и предложения. Част от тях сериозно променят философията на проекта, поради което мнозинството коментира, че няма време за отразяване на забележките. Въпреки това бе даден срок до края на тази седмица, за да може работна група да стикова идеите преди второ четене. ГЕРБ често подменя текстове на този етап от приемането на един закон, въпреки че не би следвало това да е възможно.
Вече става окончателно ясно, че ключовите промени, засягащи правата на над 3 млн. българи, осигурени задължително в универсалните пенсионни фондове, ще се приемат по бърза писта. До първите по-масови плащания от втория стълб остават седем месеца, в които може и да няма работещ парламент. Социалният министър Деница Сачева и колегите й от ГЕРБ до този момент не са дали смислено обяснение защо забавиха закона до последния възможен момент - той бе приет от Министерския съвет на 30 декември. Обсъждането му в НС започна на 13 януари със скандал за начина, по който се внася проектът и становището на КФН.
"Защо продължава практиката на управляващите да вкарват проектозакони за 18 млрд. лв. в последните секунди преди изборите", възмути се Румен Гечев (БСП). "Вместо да обясним на бъдещите пенсионери защо трябва да получават този размер, който се различава от техните очаквания, ние скрихме законопроекта и го внасяме в последния възможен момент, за да може някак тази дискусия да бъде загърбена и пенсионерите да бъдат изненадани и недоволни от това, което се случва, на по-късен етап", в прав текст заяви Хасан Адемов (ДПС). Левицата поиска законът да бъде отложен и преработен съгласно забележките на КФН. Адемов обаче настоя, че в проекта е намерен крехък баланс и той трябва да бъде приет в оставащите дни до края на мандата.
В очакване на предложенията за второ четене, между КНСБ и Асоциацията на пенсионните дружества се завърза паралелен спор. Още в тристранката синдикатът излезе с радикални предложения към законопроекта, с които предлага универсалните фондове да предлагат само един продукт - пожизнена пенсия, и той да не се наследява. Тези предложения отново излязоха на дневен ред в последните дни, тъй като бяха сред становищата, внесени в парламента. Днес асоциацията ги осъди в остра позиция.
КАКВО ПРЕДЛАГА КНСБ
КНСБ смята, че стремежът универсалните фондове да предоставят поредица от различни продукти е "меко казано неподходящ". "Мантрата „избор на хората“ също не се вписва в замисъла и предназначението на втория стълб, който има задачата да предоставя сума, надграждаща пенсията от първия стълб дотогава, докато лицата я получават, т.е. до живот", коментират от синдиката. Поради това оттам смятат, че всички трябва да са поставени при равни условия и на входа, и на изхода на системата, т.е. всички да получават допълнителна пожизнена пенсия. Много от хората обаче нямат достатъчно натрупвания за пожизнена пенсия, затова в законопроекта тя е регламентирана само в случаите, когато средствата позволяват пожизнена пенсия от минимум 45 лв. (30% от минималната пенсия в основния стълб).
Вторият стълб няма за задача да предоставя наследствени пенсии, защото това е ангажимент на Държавното обществено осигуряване и няма защо да се изкривява предназначението на втория, като се търси някакво разнообразие, което да удовлетвори наследниците, посочват още от КНСБ. На наследниците би могло и трябва да се предоставят натрупаните средства в партидите на починалите осигурени лица, но съчетанието пожизнени пенсии от капиталови схеми и наследяване не е решение, което сме срещали в практиката на страните, които отдавна прилагат такива схеми, смятат от синдиката.
Друго тяхно искане, споделяно и от работодателските организации, е да се уеднаквят условията за получаване на пенсия от НОИ и от частните фондове. При вторите сега се отпуска пенсия при навършване на възраст за пенсиониране за масовата трета категория труд (без значение с какъв стаж). Това означава, че полицаи и военни трябва да чакат, получавайки намалена пенсия от НОИ (поради това, че имат право на по-ранно пенсиониране), но пък други ще получават известно време само пенсия от частен фонд (тъй като нямат достатъчно стаж да се пенсионират по общите условия).
ОТГОВОРЪТ НА ДРУЖЕСТВАТА
"С настойчивото повтаряне на едни доказано неработещи и отхвърлени на всички нива на тристранния и обществен диалог предложения, на практика се обезсмисля цялата реформа в пенсионно осигурителната система в страната, започната през 1999 г., с активното участие на КНСБ", коментират от Асоциацията на пенсионните дружества. Те напомнят, че синдикатът е бил част от работната група, обсъждала в продължение на две години законопроекта.
Предложението да се изплаща само пожизнена пенсия създава реална опасност работещите да бъдат лишени от средствата в собствените им партиди, както и предпоставки, допълнително стимулиращи прехвърлянето на средства от капиталовите пенсионни схеми към държавното обществено осигуряване, посочват дружествата. Изплащането на пенсии с незначителен месечен размер не е в интерес нито на осигуреното лице, нито на пенсионноосигурителните дружества, допълват оттам.
Според асоциацията пряко ще бъдат ощетени 1/3 от хората, които няма да имат необходимия за държавна пенсия стаж за пенсиониране, а само навършена възраст (тези, които са в хипотезата да получават няколко години само втора пенсия). "Тези хора няма да получат достъп до своите спестявания, които ще бъдат единственият им доход от пенсионната система до получаване на пенсия от държавата", изтъкват от асоциацията. Дружествата напомнят защо системата е такава - има колосални различия в начина, по който се отчита стажът в солидарния стълб (чести случаи на неплатени вноски, но запазени пенсионни права) спрямо втория стълб, при който партидите се захранват само при реално постъпили вноски.
Предложението накърнява и правата на наследниците на осигурените в универсални фондове, които няма да могат да получат спестените от техните близки пари, в универсален фонд, ако предложенията бъдат приети, пише още в становището. От друга страна обаче КФН смята, че предложеният от работната група законопроект на свой ред накърнява правата на наследниците. Законопроектът предвижда парите от втория стълб да се наследяват само когато става въпрос за разсрочено плащане или пенсия с гарантиран период на изплащане. Наследниците ще получават еднократно или разсрочено остатъка от средствата по индивидуалната партида (ако става дума за пенсия) или остатъка от прехвърлените средства във фонда за разсрочени плащания. Според КФН следва да се наследява и доходността от инвестирането на средствата.