Медия без
политическа реклама

"Репортери без граници“ и Борисов се видяха и не се разбраха

Срещата между Борисов и Кристоф Делоар продължи повече от 2 часа.
Срещата между Борисов и Кристоф Делоар продължи повече от 2 часа.

Премиерът Бойко Борисов да поеме личен и конкретен ангажимент за подобряването на медийната обстановка в България, като от изпълнението му до голяма степен ще зависи дали страната ще се измъкне от незавидното 111-о място в света по свобода на словото. За това призоваха от журналистическата организация „Репортери без граници“, която изготвя световния индекс, след двучасова среща с Борисов. След нея премиерът не говори пред журналистите, а генералният секретар на сдружението Кристоф Делоар поясни, че в „честна дискусия“ той е бил информиран защо „Репортери без граници“ поставят държавата на най-ниското стъпало в ЕС.

През октомври от дружеството съобщиха, че още преди 3 г.  са поискали среща с Борисов, за да обсъдят проблемите на журналистите у нас. „Натискът върху медии и отделни журналисти, липсата на редакционна независимост и на прозрачност в медийната собственост, огромните конфликти на интереси са част от причините за лошото състояние на медиите в България. Обсъждахме въпроса за тяхната независимост, включително и на обществените БНТ и БНР.  Разгледахме досегашни случаи и наистина вярваме, че подобряването на независимостта на медиите е ключово“, поясни Делоар. "Един от основните проблеми, които поставихме, е, че натискът върху журналистите в България се е увеличил. Говорим както за физически атаки, така и за вербални", допълни шефът на офиса за Балканите Полин Адес-Мевел.

Борисов е отговорил, че БНТ и БНР са напълно независими от властта и кръговете зад нея и е повторил отколешната си теза, че никой от управляващите в България не оказва натиск върху медиите. „Отрече и наблюденията, които бяха изказани преди няколко седмици при посещението ни в сградата отсреща (през октомври „Репортери без граници“ бяха приети от президента Радев – б.р.), че в България има вид медийна гражданска война. Ние обаче не сме съгласни с неговите думи, че в България не се оказва натиск върху медиите", коментира Делоар.

От „Репортери без граници“ поясниха още, че ще отправят предложения до Борисов за подобряване на медийната среда у нас. “Казахме, че ще направим препоръки, а той отговори, че ще се запознае с тях. Считаме, че премиерът на България би трябвало да изиграе историческа роля срещу пропадането на страната в класацията за свобода на медиите. Смятаме, че трябва да има пътна карта за работата в тази насока освен обещанията, които вече бяха дадени, за включване на държавата в разпространението на вестниците и списанията. Тази пътна карта обаче трябва да бъде много по-амбициозна, ако България иска да се изкачи нагоре в индекса“, коментира Делоар. 

След срещата Борисов коментира във Фейсбук: "Високо ценя диалога с неправителствения сектор по една безспорно значима тема за всяко демократично общество, каквато е свободата на словото.  Обсъдихме възможностите страната ни да подобри позицията си съобразно индекса за свободата на пресата.", написа той.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата