Медия без
политическа реклама

Серният диоксид отново е ежедневие за Гълъбово

От началото на този месец допустимите норми за замърсителя са превишени в 11 дни

М.г. БЕХ плати 324 млн. лв., за да закупи необходимите квоти, без които ТЕЦ "Марица-изток 2" нямаше да може да работи тази година.
БГНЕС
М.г. БЕХ плати 324 млн. лв., за да закупи необходимите квоти, без които ТЕЦ "Марица-изток 2" нямаше да може да работи тази година.

Замърсяването със серен диоксид от комплекса "Марица-изток" се превърна почти в ежедневие за Гълъбово. От началото на този месец станцията на изпълнителната агенция по околна среда в общината е регистрирала превишение на средночасовата норма за замърсителя в 11 дни, макар и за кратки интервали от време. Последното е от неделя и понеделник, като вчера по обяд апаратурата измери стойности около 1200 микрограма на куб. м - трикратно превишение на средночасовата норма от 350 микрограма на куб.м.

Автоматичната измервателна станция на агенцията е разположена в централната част на града и в неделя отбеляза превишение на алармения праг за серен диоксид в три последователни часа - от 12 до 14 ч. След като РИОСВ – Стара Загора издаде предписания за контрол и редуциране на емисиите на всички ТЕЦ-ове от комплекса, включително и намаляване товара на работещите мощности, замърсяването бе сведено в норма в неделя. "Наблюдава се тенденция на неустойчива атмосфера, създаваща предпоставки за задържане на високи концентрации на атмосферен замърсител серен диоксид в приземния атмосферен слой на гр. Гълъбово", коментират от инспекцията. Но не обясняват защо мерките и засиленият контрол не се прилагат превантивно при неблагоприятна прогноза за времето.

България е в ТОП 20 на най-големите замърсители със серен диоксид на света, показа наскоро доклад на "Грийнпийс". Страната ни е единственият член на ЕС в този списък, а въобще от Европа в него има само още две държави - Сърбия и Украйна. Електроцентралите и индустриите, изгарящи въглища, както и тези, зависими от петрола, са виновни за две трети от замърсяването със серен диоксид, причинено от човешката дейност. Основните източници на серен диоксид в страната ни са ТЕЦ „Бобов дол“, както и две от централите в Маришкия басейн: най-голямата - ТЕЦ „Марица-изток 2“ и най-старата - ТЕЦ „Брикел“, посочва световната организация в доклада си.

"Класацията е тъжен факт, който говори за нежеланието на управляващите в България да погледнат фактите. Още по-тъжно е, че с цената на всичко пазят внушението, че въглищните динозаври са жизнено важни за страната. Всъщност това ни изправя пред неминуема криза, тъй като забавяме създаването на национални стратегии за регионите и тяхното развитие отвъд въглищата, а кандидатстването за средства от фондове, създадени за целта, изобщо не се случва.“, коментира по повод доклада Меглена Антонова от „Грийнпийс“ – България. Точно заради системно неглижиране на нормите за серен диоксид срещу България има заведено дело в края на юли от Европейската комисия. След като страната беше осъдена през 2017 г. за високите норми на фините прахови частици, това е второто дело срещу страната пред Съда на ЕС във връзка с качеството на въздуха, се напомня в доклада.

 

ВРЕДИ

При кратковременна експозиция на серен диоксид се засяга дихателната система. Действието му се съчетава с влиянието на праха. Чувствителни групи от населението са децата, възрастните, хората с астма, със сърдечно-съдови заболявания или хронични белодробни заболявания. Здравните ефекти на серния диоксид се проявяват с нарушение на дишането, белодробни заболявания, нарушение на имунната защита на белия дроб, агравация на съществуващи белодробни и сърдечносъдови заболявания, посочва агенцията по околна среда на сайта си. Хората с астма са 10 пъти по-чувствителни към серния диоксид, отколкото здравите. Децата с астма са особено чувствителни, а експозицията на серен диоксид може да доведе до възпалителни белодробни заболявания. Според нашите наредби средночасовата норма от 350 микрограма на куб.м не бива да бъде превишавана повече от 24 пъти годишно, а среднодневната (125 микрограма) не бива да бъде превишавана повече от 3 пъти годишно. Аларменият праг е 500 мкг/куб.м, измерени през три последователни часа.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата