Учени откриха за първи път пластмасови микрочастици в сняг в отдалечени райони на Антарктида, съобщава Daily Mail. Проучването е направено от British Antarctic Survey (BAS).
Пробите са събрани близо до ледниците Юнион и Шанц, а установеното съдържание на пластмаса е в концентрации, вариращи от 73 до 3099 частици на литър сняг. Около 95% от частиците са по-малки от 50 микрометра - размера на повечето човешки клетки.
„Възможно е да идват от връхни дрехи, от въжета или знамена, които се използват за маркиране на безопасни маршрути“, каза океанографът Клара Мано.
"Откритието е тревожно, защото показва замърсяване с микропластмаса дори в отдалечени и строго наблюдавани райони. Това показва повсеместния характер на замърсяването с пластмаса", каза съавторът на изследването д-р Кристи Джоунс-Уилямс.
Предишни изследвания сочат, че микропластмасата може да ускори топенето на снега. Освен това Антарктида е и дом на различни животни, включително пингвини, тюлени и риби, за много от които вече е установено, че имат пластмаса в телата си.
Микропластмасата може да навлезе в човешкото тяло чрез храна, вода и дори вдишван въздух. Това може да причини редица вредни ефекти, твърди Рейчъл Адамс, старши преподавател по биомедицински науки в университета Кардиф Метрополитън. Например може да възникне възпаление или неправилно функциониране на имунната система. Освен това микропластмасата може да бъде носител на токсини, защото реагира с неразтворими токсини като живак, някои пестициди и химикали. Всичко това може да доведе до развитие на рак и проблеми с репродуктивната система.