Медия без
политическа реклама

Сестрите в Карлово се пребориха за 950 лв. заплата

Общинските болници не могат да са търговски дружества, смята шефът на НЗОК

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

След протести и колективни оставки в две отделения медицинските сестри от болницата в Карлово се споразумяха с ръководството за по-високи заплати, съобщи Нова телевизия. Те ще получават по 950 лв. на месец - колкото настояваха. От болницата обаче твърдят, че това ще постави лечебното заведение в тежка финансова ситуация.

Досега сестрите в болницата вземаха между 720 и 750 лв. и в знак на протест работещите в детското и вътрешното отделение подадоха колективна оставка, която ще бъде оттеглена веднага след като бъдат подписани новите трудови договори. Управителят на лечебното заведение обаче предупреди, че болницата може да има финансови проблеми, ако НЗОК не вдигне с 20% цените на клиничните пътеки догодина. "На всички поравно 950 лв. Това е споразумението. Нито от общината, нито са дошли постъпленията… От собствените ресурси. Така има един възмезден кредит към общината 60 хил. лв., който изтича декември месец. Ще се постарая да го разсроча за още една година“, каза управителят на лечебното заведение д-р Христо Пелев, цитиран от Нова.

„Това е на практика един трудовоправен спор. Във всеки трудов договор има работодател и работник. В случая работниците протестират против това, което пише в техните договори”, коментира пък протестите на сестрите управителят на здравната каса Дечо Дечев пред Би Ти Ви. Според него протестите трябва да са насочени пред работодатели, а не пред Министерския съвет, тъй като здравният министър не е работодател.

„Министърът е работодател на директорите на болниците, където работят тези хора. Той би трябвало да поправи грешките на неговите предшественици, които неглижираха години наред това, че определени болници формираха огромни загуби и не последваха мерки спрямо ръководството на тези болници. Това ръководство на болница, което не може да осигури заплащане обективно спрямо обема и качеството на медицинските дейности, то просто трябва да си ходи", заяви Дечев.

Според него основен проблем в системата са общинските болници, тъй като те не са успели да се впишат в сегашния здравен модел. Те няма как да продължат да съществуват като търговски дружества и основната причина за това е, че изпълняват социални функции, смята Дечев. Затова според него не трябва касата да финансира болници, които имат много малко дейност.

 

СОЦИАЛНИ ФУНКЦИИ

Дечев даде пример с медицинска сестра, която публично показала фиша си със заплата от 550 лв. Той проверил лично отделението и видял, че то е отчело 47 клинични пътеки за година. „Като обем работа това е едноседмично натоварване за една средна по обем операционна. Т.е. ако погледнем от тази гледна точка какво получава тя спрямо това, което отчита отделението, ще излезе, че тя е получавала много висока заплата, а не ниска. Въпросът е как съществува такава дейност в една общинска болница с такъв малък обем”, добави той.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата